Yaşam

Adana’da tarih ve modanın buluştuğu defile

Türkiye Kültür Yolu Festivali, bu yıl Adana'da başladı.

Türk kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini kutlamak amacıyla TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dördüncüsü düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, bu yıl Adana’nın eşsiz atmosferinde başladı.

Festival, şehrin simgesi Portakal Çiçeği Karnavalı’nın coşkusuyla start aldı.


Festivalin en gözde etkinliklerinden biri olan Kültür ve Medeniyet Hazinelerimiz defilesi, Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Gelenekten Gelen İlham” Koleksiyonu, Adana Müzesi’nin tarihi atmosferinde moda severlerle buluştu.

Çiğdem Tunç’un sunuculuğunu üstlendiği ve Banu Noyan’ın koreografisini yaptığı bu özel defile, Demet Şener’in de aralarında bulunduğu 20 kadın ve erkek modelin, 1400 ile 1650 yılları arasındaki dönemi yansıtan, tamamı el emeği göz nuru 30 özel kostümü podyumda sergiledikleri bir sanat şöleni oldu.

Geleneksel Türk Elsanatları motiflerini yansıtan gelinlik , atlas kumaş üzerine inci ve sırma işlemelerle Adana Olgunlaşma Enstitüsü zanaattârlarınca hazırlandı. 50 yıllık gelinliği Ünlü Manken Demet Şener taşıdı…
Şener hisleri sorulunca; Duygum ve heyecanım anlatılamaz diyerek emek veren herkesi kutladı…

Festival süresince, konserler, sergiler, tiyatro, opera ve bale gösterileri, söyleşiler, atölye çalışmaları, çocuk etkinlikleri ve dijital sanatlar dahil olmak üzere yüzlerce etkinlik Adana’yı kültürel bir buluşma noktasına dönüştürecek.

Kültür ve sanatın her dalından beslenen bu zengin program, tüm ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatı.

Etkinlik boyunca kullanılacak resmi hashtag “Şehirde Festival Var” festivalin en özel anlarını ve bu benzersiz deneyimi daha geniş bir kitleyle paylaşmak için kullanıldı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu