Sağlık

A Vitamini Eksikliğine Dikkat!

İnsan oğlunun hayatta kalması ve sağlıklı yaşaması için vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerden birisi de A vitaminidir. A Vitaminini hayvansal gıdalardan ve bitkilerden alabiliriz. A vitamini eksikliği vücudumuzda bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Yine A vitamini eksikliğinde vücudumuz dirençsiz kalır. Peki A vitaminini hangi gıdalardan alırız birlikte inceleyelim.

Hayvansal ürünler bol miktarda A vitamini içermektedir. Örneğin İnek Sütü, Kaymak, Peynir, Yumurta, Ciğer, Somon, Balık türleri, Yumurta ve Keçi Peyniri gibi besinlerde yüksek miktarda A vitamini bulunur. Hayvansal gıdaların yanı sıra A vitamini, sebze ve meyvelerde de bulunuyor. A vitaminini Ispanak, Bezelye, Nohut, Brokoli, Kavun, Karpuz, Domates, Havuç, Patates, Şalgam havucu ve Yeşillik türlerinden alabilirsiniz.

A vitamininin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz

  • Saç derisini ve köklerini besler
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur
  • Göz kurumasını önler ve göz sağlığına iyi gelir
  • Cildinizi güzelleştirir ve parlatır
  • Karaciğer ve midenizi rahatlatır

A vitamini eksikliği ise vücudunuzda bir çok hastalığa sebep açar. Bunlardan en önemlisi ise göz sağlığıdır. A vitamini eksikliği yaşayan insanlarda görme problemi oldukça yaygındır. Göz kuruluğu ve gece körlüğü bunların başında gelir. Aynı zamanda A vitamini eksikliğinde hastalıklara karşı direnciniz zayıf olduğu için sık sık hasta olabilirsiniz ve bu hastalıkları atlatmanız bir hayli zaman alabilir. Yine A vitamini eksikliğinde ise özellikle çocuklarda kemik gelişimi yavaşlar ve ileride çocuğunuzun ciddi sorunlar yaşamasına sebep olur.

 

Etiketler

Doğuhan Göyce

İletişim: doguhan@magazinn.com Istanbul Aydin Universitesi Radyo Televizyon Programciligi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı