Kültür ve Sanat

93. Akademi Ödülleri Töreni’nde En İyi Uluslararası Film Oscarı İçin Yarışabilecek Filmler

Druk’tan Never Gonna Snow Again’e, Schwesterlein’dan Notturno’ya, 93. Yüksekokul Mükâfatleri Merasimi’nde En İyi Beynelmilel Film Oscarı için yarışabilecek filmler!

Pandemi koşullarında reelleştirilen Venedik ve Toronto gibi ehemmiyetli film şenlikleri, mükâfat sezonunda öne çıkan filmleri gün suratına çıkarmış, hatta En İyi Beynelmilel Film Oscarı için yarışabilecek ya da değerlendirilmeye sunulabilecek filmlerin yavaştan ortaya çıkmaya başlamasına vesile olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda dünya prömiyerini 70.
Hangi ülkenin hangi filmi yollayacağını merakla gözlediğimiz bu süreçte IndieWire, koronavirüs salgını sebebiyle 25 Nisan 2021‘e ertelenen 93. Yüksekokul Mükâfatları Merasimi‘nde En İyi Beynelmilel Film Oscarı için yarışabilecek filmleri bir araya getirdi. Gelin hep beraber bu filmlerle alakalı bilgilere yakından bakalım.

93. Yüksekokul Mükâfatları Merasimi’nde En İyi Beynelmilel Film Oscarı İçin Yarışabilecek Filmler

En İyi Uluslararası Film Oscarı

2012 yapımı The Hunt’ta beraber çalışan Thomas Vinterberg ve Mads Mikkelsen‘in yine toplandığı Druk – Another Round filmi, Danimarka’nın Oscar aday adayı olabilecek bir yapım olarak isminden söz ettiriyor.
Venedik Film Şenliği’nin alkışla karşılanan yapımları arasında kendisine yer bulan Notturno dokümansalı, olarak İtalya ismine Oscar’da yarışabilme potansiyeli taşıyor. Bunu açıklamamızın sebebi ise dokümansalı sürükleyen Gianfranco Rosi’nin 2016 yapımı Fire at Sea evraksalıyla Oscar’a aday olmuş olması. Dolayısıyla bu vaziyet, dokümansalın Oscar yarışındaki talihini ve son beşe kalma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Ayrıca karşımızda geçen sene hem evraksal kategorisine hem de En İyi Beynelmilel Film Oscarı’na aday olan Honeyland gibi bir örnek olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ek olarak en son Dogman’e imza atan Matteo Garrone’nin yazıp idarediği, Life Is Beautiful filmiyle Oscar kazanan Roberto Benigni’nin Geppetto’yu canlandırdığı Pinocchio ve Sophia Loren’in seneler sonra sinemaya geri döndüğü The Life Ahead’in de aday olarak göz önünde bulundurulma ihtimâli var.

 En İyi Uluslararası Oscarı

Fransa açısından vakaya bakacak olursak Louis Garrel, Fanny Ardant, Marine Vacth gibi Fransa sinemasındaki ehemmiyetli adların oyuncu kadrosunda yer aldığı, en son Vincent Cassel’li Mon roi filmini sürükleyen Maïwenn imzalı ADN filmi ön tasarıya çıkıyor.
Venedik Film Şenliği’nin Ana Müsabaka kısmında En İyi Senaryo mükâfatını kazanan, Alfonso Cuarón’un yürütücü yapımcılığını üstlendiği, Chaitanya Tamhane imzalı The Disciple, Hindistan’ın Oscar’a yollayabileceği aday olarak noktaya değinirken, Venedik’ten Jüri Özel Mükâfatı’ne layık bakılan Dear Comrades! filmi ise Rusya için Oscar’da kısmetini sınayabilir.

2006 yapımı Esma’nın Gizemi – Grbavica filmiyle noktaya değinen Bosnalı rejisör Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kere daha Bosna Savaşı’na çevirdiği Quo Vadis, Aida?, hem dünya prömiyerini yaptığı Venedik’te hem de sonrasında ziyaret ettiği Toronto Film Şenliği’nde isminden methiyeyle söz ettirmeyi başardı.
Taraflar arasında devam eden görüşmelerde çevirmenlik yapan Aida, tarihin en kanlı kırımlarından birine uzanan sürece ilk elden tanık oluyor.

Japonya’nın ise The Mourning Forest – Mogari no mori, Still the Water – Futatsume no mado ve Hikari gibi filmlerle tanınan Naomi Kawase’nin idarediği True Mothers ve yakın dönem Japonya sinemasının ehemmiyetli adlarından Kiyoshi Kurosawa’nın yazıp idarediği Wife of a Spy filmleri arasından bir tercih yapması bekleniyor.

Öte yandan Parasite için yürüttüğü Oscar kampanyasıyla prestij kazanan NEON şirketi, Fildişi Sahilleri’nin tercih ettiği Night of the Kings filminin haklarını satın aldı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu