Sağlık

Tansiyon Hastası Olabilirsiniz!

Aniden ortaya çıkan yüksek tansiyon sonucunda günümüzde hala ölümler gerçekleşiyor. Sağlıksız beslenmek, sigara içmek, alkol tüketmek, spor yapmamak ve aşırı kilo yalnızca tansiyonun ortaya çıkma sebeplerinden bir kaçı. Günümüzde düzensiz beslenme alıp başını gitmiş durumda. fast food tüketimi yaygınlaştıkça yağlı ve bol tuzlu yiyecekler tansiyonunuzun hat safalara çıkmasına büyük oranda yardımcı olmakta.

Tansiyonunuzun yükseldiğini nasıl anlarsınız?

Yüksek tansiyon anında kalbiniz normal atışlarından kat kat fazla olarak atmaya başlar. Baş dönmesi ve baş ağrısı bunun göstergesi olabilir.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı

Tansiyon, sık sık baş ağrısı yapmakta. Bu ağrılar şiddetli olmasa bile çok sık gerçekleşir. Ağrı kesiciler ile yatıştırılan ağrılar tansiyonunuzu gizler ve ani kalp krizlerine yol açar.

Burun kanaması

Uzun süreli ve sık sık burnunuz kanıyor ise acilen bir uzmana görünmeniz lazım. Zira burun kanaması ölümcül derecede yüksek tansiyonu tetikler.

Gözde kanlanma

Göz kanlanması en çok yüksek tansiyon hastalarında görülmektedir. Gözünüz aşırı derecede kanlanıyor ve batma oluyorsa acilen doktora görünmeniz gerekmektedir.

Baş dönmesi

Ayağa kalkarken, yürürken, konuşurken veya otururken aniden gelen bir baş dönmesi yaşıyorsanız tansiyonunuzu ölçtürmenizde fayda var. Ani baş dönmeleri yüksek tansiyonun en önemli belirtilerinden biridir.

Aşırı kilo

Aşırı kilo yüksek tansiyonu tetikleyen sebeplerden biridir. Sosyal yaşantıdan uzak kişilerde tansiyon daha çok görülmektedir. Hareketsizlik sonucunda alınan fast foodlar yüksek tansiyon olarak geri dönmektedir.

Nefes alamama

Uyku esnasında nefesiniz kesiliyor ve uyanıyorsanız veya yürüyüş yaparken aniden nefesiniz kesiliyorsa bunların sebebi yüksek tansiyon olabilir.

Sürekli yorgunluk

Kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız kesinlikle en kısa zamanda doktora görünmeniz gerekmektedir. Bu yorgunluk yüksek tansiyon olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu