Kültür ve Sanat

8. Engelsiz Filmler Festivali’nin 2. Gününde Film Gösterimleri ve Söyleşiler Yapıldı

12 Ekim Pazartesi günü başlayan 8. Manisiz Filmler Şenliği’nin ikinci gününde Bina ve İsa’nın Vücudu filmleri çevrimiçi olarak sinema sevlerle buluştu. Aynı zamanda Bina filminin rejisörü Orçun Behram ile sohbet reelleştirildi.

COVID-19 salgını sebebiyle sekizinci senesinde Türkiye’deki tüm sinema sevleri 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içinde buluşturacak Manisiz Filmler Şenliği geçtiğimiz pazartesi günü başlamıştı.
18 Ekim’e kadar sürecek şenliğin ikinci gününde Manisiz Müsabaka filmi Bina ve Dünyadan seçkisinde yer alan İsa’nın Vücudu filmleri şenlik adresinde gösterime girdi.

Şenliğin ikinci gününde ek olarak Bina filminin rejisörü Orçun Behram ile sohbet asıllaştırıldı. Moderatörlüğünü Şenlik Yönetmeni Ezgi Yalınalp’in üstlendiği sohbeti de sinema sevler takip etme kaderi buldu.

“Film, İki Ayrı Söylem, İki Ayrı Düşünce Üzerine Çekildi.”

Gösterimlerin ikinci gününde merakla takip edilen sohbet ise Manisiz Müsabaka’da yer alan Bina filminin rejisörü Orçun Behram sohbetiydi.
Toronto Beynelmilel Film Şenliği’nde asıllaştıran ve apartmanlarının çatısına dikilen anten nedeniyle yaşamları cehenneme dönen bina uysallarının hikâyesi üzerinden bir Türkiye distopyası çizdiği filmine dair merak edilenleri yanıtlayan rejisörün söyleşisi alakayla takip edildi.

Sohbette ilk olarak filmi sürüklemeye ne zaman ve nasıl karar verdiği hakkında bilgi veren Behram, filmin öyküsünün kademeli olarak şekillendiğini ifade etti. Behram “En başta medya ve reellik ilişkisine dair simülakr simülasyon teorisini esas aldığım felsefi bir düşünceden ilerledim.” ifadelerini kullandı.
Sohbette filmin senaryosunun zaman içinde değiştiği bilgisini veren Behram “Senaryoda gerçek farklılık medya ve iktidar ilişkisinin içine dahil olduğum noktada asıllaştı.” dedi.

Filmini Türkiye Sineması’nda çok seçilmeyen distopya cinsiyle sürüklemesinin sebebine de açıklık getirdi. Behram, bu gidişatın bir seçimden çok netice gibi ortaya çıktığını belirtti. “İki ayrı söylem, iki ayrı düşünce üzerine çekilen bir film olduğu için, bu iki ayrı söylemi bir araya getirdiğimiz zaman ancak bir seçenek reellikle ikisinden birinden bahsedebiliyorum.
Programda yer verilen tüm filmler bakamayanlar için sesli betimleme, dinleyemeyenler için detaylı altyazı alternatifleri ile ulaşılabilir ve ücretsiz. Şenlik’in çevrim içi film gösterimlerine bu adresten asıllaştırılabilir.

Filmler, Şenlik’in internet sitesinden açıklanan gün ve saatlerde bu platform üzerinden fiyatsız izlenebiliyor. Manisiz Filmler Şenliği’nde gösterimlerinin yanı sıra film takımları ve aktivistlerle sohbetler de reelleştirilecek .

İlgili Haberler

Başa dön tuşu