Kültür ve Sanat

8. Engelsiz Filmler Festivali’nde Beşinci Gün

8. Manisiz Filmler Şenliği’nin beşinci gününde Simbiyoz, Cody: Zorg Günlere Veda ve Kilolular Cephesi filmleri çevrimiçi olarak izleyici ile buluşurken, film takımlarıyla sohbetler yapıldı.

Son günlerin öne çıkan filmlerini sinema sevlerle ulaşılabilir olarak buluşturan Manisiz Filmler Şenliği’nin sekizinci senesinde, pandemi nedeniyle çevrim içi olarak tertip ettiği gösterimleri alakayla takip edilmeye devam ediyor.
Bu fikrin ilk defa bir partiye katıldığında ortaya çıktığını belirten rejisör, partide kıskandığı bayanlar üzerinden ilerleyerek “Kafamda bu bayanların tahtaya bir yere çarpan kelebekler gibi olduğuna dair ironik bir imge uyandı” dedi. Bunun yanı sıra filmin esas sorunu mevzusunda kendisine yöneltilen suale, “Didaktik bir film olması ya da ders vermeye çalışan bir film olması en büyük çekincemdi” biçiminde yanıt vererek filmin söylemlerinin bayan hazzı, mastürbasyon, cinsellik ve yalnızlık üzerine olduğunu ifade etti.

Nadja Andrasev ile yapılan sohbetin tamamına 18 Ekim saat 20.00’a kadar buradan erişilebilir.

Serkan Taştemur: “İnsan Ve Köpekler Arasındaki Bağı Göstermek İstedim”

“Cody: Güç Günlere Veda” filminin rejisörü Martin Skalsky ve yürütücü yapımcısı Serkan Taştemur ile yapılan sohbette, ilk olarak rejisöre filmin çıkış noktası soruldu.
Instagram üzerinden oyuncu tercihlerini yaparken karşılaştıkları karakterlerin kendilerini çoğu zaman şeyden alıkoymuş olmalarından etkilendiklerini belirterek, cemiyet tarafından değişik görünen şahısların “Ben değişiğim, o surattan şunu ya da bunu yapamam” fikriyle kendi üzerlerinde baskı kurduklarını belirtti. Sıhhatsiz hayat şeklini teşvik etmekle alakalı tenkit etilmekten korkmadığını, aksine bunu istediğini açıklayarak “Film, yaşamını yaşamak ve ondan sevinç almak hakkında” diyerek hakikat sorunun ayrımcılık olduğunu açıkladı.

Louise Detlefsen ile yapılan sohbetin tamamına 18 Ekim saat 20.00’a kadar buradan erişilebilir.

Şenlikte Tüm Gösterimler ve Sohbetler Bu Sene de Ulaşılabilir ve Fiyatsız

Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan, çok konuşulan ve alkışla karşılanan filmlerini Türkiye’deki tüm sinema sevlerle buluşturan Şenlik, programında yer verdiği tüm filmleri her sene olduğu gibi bakamayanlar için sesli betimleme, dinleyemeyenler için detaylı altyazı alternatifleri ile ulaşılabilir ve fiyatsız olarak izleyiciye sunuyor.
Filmler, Şenlik’in web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde bu platform üzerinden fiyatsız izlenebiliyor. Manisiz Filmler Şenliği’nde film gösterimlerinin yanı sıra film takımları ve aktivistlerle hakikatleşecek sohbetler de yeniden aynı adresten ulaşılabilir olarak takip edilebilmekte. Filmlerle alakalı detaylara, gösterim ve sohbet takvimlerine şenliğin web sitesinden erişilebilir.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu