Kültür ve Sanat

8. Engelsiz Filmler Festivali 12 Ekim’de Başlıyor

12-18 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak tertip edilecek Manisiz Filmler Şenliği, 46 filmi sesli betimleme ve detaylı altyazı alternatifleriyle sinema sevlerin alkışına sunacak.

COVID-19 salgını sebebiyle 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak asıllaşacak Manisiz Filmler Şenliği, sekizinci senesinde Türkiye’deki tüm sinema sevlerle buluşmak için gün sayıyor.

Pandeminin yaşamımız üzerindeki tesirlerinin izini sürecek Şenlik, bu sene Normali Ararken teması çerçevesinde programını şekillendirdi.
Festival’in çevrim içi film gösterimleri eff2020.muvi.com adresi üzerinden hakikatleştirilecek. Festival filmleri, internet sitesinden açıklanan gün ve saatlerde bu platform üzerinden fiyatsız takip edilebilecek. Manisiz Filmler Şenliği’nde film gösterimlerinin yanı sıra film takımları ve aktivistlerle reelleşecek sohbetler de ulaşılabilir olacak. Filmlerle alakalı detaylara, gösterim ve sohbet takvimlerine Festival’in web sitesi üzerinden erişilebilir.

8.
Sinema Sevlerle buluşacak filmler arasında Wiep Teeuwisse’nin Ara Sefer Intermission Expedition, Corina Schwingruber Ilić’in Her şey Dahil All Inclusive, Adrien Mérigeau’nun Gözetici Ruh Genius Loci, Nadja Andrasev’in Simbiyoz Symbiosis, Aline Höchli’nin Sümüklüböceklerin Neden Bacakları Yoktur? Warum Schnecken Keine Beine Habern ve Anna Mantzari’nin Yeter Enough isimli filmleri var.

Daha Önceki Normal: Mekân

Şehirsel mekanlar kapitalist motivasyonlarla kurulduğunda, bu mekanların gerçeğinde hepimize ait alanlar olduğunu nasıl anımsayacağız? Şehirsel mekanların ön tasarıda olduğu “Daha Önceki Normal: Mekan” seçkisinde 2 film yer alıyor.
Kendi vücutlarımızdan, başkalarının vücutlarından korktuğumuz ve kaçtığımız son dönemlerde Daha Önceki Normal: Beden seçkimizle vücutlarımızla kurduğumuz ilişkilere göz atacağız. Jenny Brady’ın Akdikeni Receiver, Joanne Salmon’ın Baş Yukarıya Chin Up, Siobhán Smith’in Dikiş Stitch, Janne Janssens’in Etiketim Mijn Label, Louise Detlefsen ve Louise Unmack Kjeldsen’in Kilolular Cephesi Fat Front ve Bruno Collet’in Unutulmaz Memorable isimli filmleri, bu seçkide yer alan filmler.

Daha Önceki Normal: Hayvan

Daha Öncekinden gündelik yaşamımızda birer canlı olarak sezip bağ kurabildiğimiz; ”modern” yaşamlarımızda ise caddede baktığımız için rahatsız olduğumuz ve sığınaklara tutukladığımız ya da kesimhane, laboratuvar, yumurta fabrikası gibi mekanlarda bir “mahsul” haline getirdiğimiz hayvanlar, bu seçkinin merkezinde.
Teknoloji ile benliklerimiz arasındaki sınırın hiç olmadığı kadar bilinmeyenleştiği salgın günlerinde, “Daha Önceki Normal: Sanal Benlik” seçkisi ile sanal benliklerimize bakış atıyoruz. Seçkide Sine Özbilge ve İmge Özbilge’nin #21xoxo, Erdem Arslan’ın Donut Paradise, Reinhold Bidner’in Göstergeler Devri Time o´ the Signs, Veronika Schubert’in Konturlama Contouring, Ayşenur Erdoğan Gökçe’nin Nasıl Öğrenirdiniz? How Did You Know The Deceased?, Efe Can Yıldız’ın Parti Party ve Nina Bisiarina’nın Kentte Bir Vaşak Un Lynx Dans La Ville filmi yer alıyor.

Dünyadan

Dünya sinemasının son günlerde öne çıkan yapımlarının yer aldığı “Dünyadan” seçkisinde; yönetmenler Emma de Swaef ile Marc James Roels’in 2019 Clermont-Ferrand Beynelmilel Kısa Film Şenliği Milli Müsabaka Grand Prix mükâfatlı Bu Enfes Pasta! Ce Magnifique Gâteau ! filmi ve Jan Komasa’nın 92.
Canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından hazırlanan atölyede katılımcılar hayal dünyalarını ortaya çıkararak, yarattıkları karakterler ve hikayelerle canlandırma sanatı ile kendilerini ifade edecekler.

Evde Canlandırma Atölyesi ile alakalı detaylı bilgi ve lüzumlu materyallere Şenlik’in internet adresinden erişebilirsiniz.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu