Medya

8. Boğaziçi Film Festivali sinemaseverleri bekliyor!

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinema sevleri sosyal mesafe kaidelerine uyarak sinemalarda ağırlamaya hazırlanan 8. Boğaziçi Film Şenliği’nin biletleri satışa çıktı! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Evrensel Irtibat Ortağı Anadolu Ajansı’nın yardımlarıyla; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu sene 23 – 30 Ekim tarihleri arasında tertip edilecek 8. Boğaziçi Film Şenliği, Kültür ve Sanat Kuruluşlarında Hakimiyetli Normalleşme Süreci Hakkındaki Genelge’de yer alan tüm temkinleri uygulayarak seyircisini ağırlamaya hazırlanıyor.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında reelleşeceği 8.
Şenlik biletleri gündüz seansları 13.00 ve 15.30 için 10 TL, akşam seansları 18.00 ve 21.00 için 15 TL olarak tanımlandı. Şenliğin müsabakalı kategorilerinde yer alan kısa film gösterimleri ise 5 TL!

Bugün satışa sunulan şenlik biletleri mobilet.com’dan alınabilecek. Ayrıca şenlik takipçileri filmler hakkında ayrıntılı bilgiler ile tüm sinema salonlarındaki  gösterimleri www.bogazicifilmfestivali.com adresinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecekler.

Şenlik, Açılışını “Sun Children” Filmiyle Yapıyor!

8.
Venedik Film Şenliği Ana Müsabaka kısmında asıllaştıran ve Rouhollah Zamani’ye Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Mükâfatı’nü kazandıran filmi “Sun Children” olacak. Beyond The Clouds filmiyle 5. Boğaziçi Film Şenliği’nin Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nda Türkiye prömiyerini yaparak şenlikten En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle ufalayan Majid Majidi’nin son filmi Sun Children, uyumlarını güçlükle sağlayan Ali ve üç dostunun öyküsüne odaklanıyor.

10 Film Altın Yunus İçin Yarışıyor

Bu senenin ehemmiyetli yerli yapımlarını bir araya getiren, Milli Uzun Metraj Film Müsabakası’nda bir film 100.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünü almaya hak kazanacak.
10 filmin jüri karşısına çıkacağı Milli Uzun Metraj Film Müsabakası’nda Derviş Zaim’in “Flaşbellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde”, Ensar Altay’ın “Kodokushi”, Barış Gördağ ve Yasin Çetin’in “Koku”, Ferit Karol’un “Kumbara”, Fatih Özcan’ın “Mavzer”, Ercan Kesal’ın “Kısmetse Ismeyiz”, Reis Çelik’in “Ölü Ekmeği” ve Ahmet Sönmez’in “Yalnızca Değişik” filmleri yarışacak.

8.
Yönetmen, senaryocu ve yapımcı Joanna Kos-Krauze’nin jüri başkanı olduğu Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nın jüri aboneleri arasında rejisör Ismet Sijarina, Kazakistan Sinema Merkezi Başdanışmanı, yapımcı Anna Katchko, 7. Boğaziçi Film Şenliği’nde “Homeward” ile En İyi Film Ödülü’nü kazanan Nariman Aliyev, FIPRESCI Abonesi ve Pula Film Şenliği Artistik Direktörü Zlatko Vidackovic bulunuyor. Bu sene 10 filmin jüri karşısına çıkacağı Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nda; Manijeh Hekmat’ın “Bandar Band”, Pjer Zalica’nın “Focus, Grandma”, Ensar Altay’ın “Kodokushi”, Chiara Bellosi’nin “Ordinary Justice”, Ahmet Sönmez’in “Yalnızca Değişik”, Svetla Tsotsorkova’nın “Sister”, Jing Wang’in “The Best is Yet to Come”, Ru Hasanov’un “The Island Within”, Jeanette Nordahl’ın “Wildland” ve Antoneta Kastrati’nin “Zana” filmleri yarışacak.

8.
Beynelmilel Kısa Kurmaca kategorisinde ise Linh Duong’un “A Trip to Heaven”, Anthony Nti’nin “Good Night”, Zhannat Alshanova’nın “History of Civilization”, Sameh Alaa’nın “I am Afraid to Forget Your Face”, Firas Khoury’nin “Maradona’s Legs”, Hristo Simeonov’un “Nina”, Pedro Peralta’nın “Perpetual Night”, Edgardo Pistone’nin “The Flies”, Farah Nabulsi’nin “The Present” ve Francesca Canepa’nın “The Silence of the River” filmlerini değerlendirecek.

Yazar Samed Karagöz ile rejisörler Senem Bay ve Vuslat Saraçoğlu’ndan oluşan Kısa Evraksal Jürisi, Milli Kısa Evraksal Film Müsabakası için; Özgenur Gülerce’nin “Aşık Feymani”, Muhammed Emre Özdemir ve Hakan Demirel’in “Baraka”, Melih Aslan’ın “Bisikletçi”, Feyzi Baran ve Kamil Kahrama’nın “Bu da mı Gol Değil?”, Rıdvan Karaman’ın “Mat Bakışlar”, Ahmet Keçili’nin “Seval”, Malaz Akılda’nın “Sürgünde Bir Sene” ve Fatih Ertekin’in “Yaylacı” evraksallarını değerlendirirken, Beynelmilel Kısa Kurmaca Evraksal Film Müsabakası içinse Mahdi Fleifel’in “3 Logical Exits”, Randa Maroufi’nin “Ceuta’s Gate”, Halima Ouardiri’nin “Clebs”, Gregoire Verbeke’nin “I Feel Your Eyes”, Nevena Desivojevic’in “Outside the Oranges are Blooming”, Adriano Valerio’nun “The Eagles of Carthage”, Alex Evstigneev’in “The Golden Buttons” ve Maja Novakovic’in “Then Comes the Evening” evraksallarını değerlendirecek.

Şenliğin Galaları Coşku Uyandırıyor!

Boğaziçi Film Şenliği’nin senenin beklenen filmlerinin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacağı “Galalar” kısmında Philippe Falardeau’nun, J.D.
Berlin Film Şenliği’nin de açılış filmi olan “My Salinger Year”, Majid Majidi’nin aynı zamanda şenliğin açılış filmi de olan “Sun Children”, Benedict Cumberbatch’ın başrol oynadığı ve dünya prömiyerini Sundance Film Şenliği’nde yapan Dominic Cooke’nin “The Courier” ve 70. Berlin Film Şenliği’nin Altın Ayı mükâfatlı Mohammad Rasoulof’un “There is No Evil” filmleri izleyici karşısına çıkacak.

Bosphorus Film Lab Çevrimiçi Asıllaşıyor!

8.
Yabancı davetlilerin dijital platformlar üzerinden katılımcılar ile buluşup etkin bir paylaşım alanının yaratılacağı Bosphorus Film Lab aktiviteleri, finalistlere özel olarak organize edilen eğitimler ve sanayi misafirlerine yönelik proje sunumları ile çevrimiçi olarak reelleştirilecek.

COVID-19 Tedbirleri Hakkında Ehemmiyetli Bilgi

23 – 30 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak 8. Boğaziçi Film Şenliği gösterimleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve Firmalar Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Kuruluşlarında Hakimiyetli Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında alınacak önlemlere uygun reelleştirilecek.

Boğaziçi Film Şenliği, gösterimlerini COVID-19 temkinlerine uygun olarak tertip edilen seans saatleriyle beraber seyircisini bu sene de sinema salonlarında ağırlayacak.
Tabanda 1,5 metrelik fiziki mesafe şartlarını gösteren ihtarlar olacak. Seyircilere girişte temassız ateş ölçümü yapılacak, 37,5 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde seyirci mekâna alınmayarak bir sıhhat kuruluşuna yönlendirilecek. Bunun yanı sıra mekân girişinde el antiseptiği bulundurulacak ve seyirci/katılımcıların ellerini dezenfekte ettikten sonra salona girişleri sağlanacak. Seyircilerin sinema ve salon içinde maske kullanımının gerekli olacağı şenlik müddetince, sosyal mesafeye uygun biçimde ön ve yan sıralarda birer koltuk boşluk bırakılan bir oturma tasarıyı oluşturulacak.
Filmler bittikten sonra fuaye alanında kalabalık oluşması gidişatında vazifeliler sosyal mesafe kaidesine uygun bir biçimde çıkış sağlanması için manipülasyonlar yapacak. Danışma ve büfe kısımları ile tuvaletlerde gizeme oluşmasının sınırlamasına yönelik sosyal mesafe kaidesine uygun yer işaretleri, şerit, bariyer gibi tertip etmeler yapılacak.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu