Kültür ve Sanat

70’ler, Yeşilçam ve Aranjmanlar

70’li seneler nostaljisine hazır mısınız? Bu pazar pek ünlü davetlilerimiz arasında Ajda Pekkan, Füsun Önal, Ayten Alpman, Gülden Karaböcek ve daha nicesi var.

Bir zamanlar tanınmış olmak, pek çok yıldız için hem şarkı açıklamak, hem de Yeşilçam filmlerinde rol almak demekti. Sinema oyuncuları plak şirketlerine, ses sanatçıları Yeşilçam setlerine koşturup duruyorken, 70’ler kendisine has bir görsellik, tını, kültür yarattı. O dönem müzikle haşır neşir olanların hemen hepsinin uğrak durağı, başatı Fecri Ebcioğlu ve Sezer Cumhur Önal olan düzenleme müzik akımıydı.

Düzenleme sözcüğü, vahşice “cover” demek olsa da, 70’lerde piyasanın tamamına egemen olmuş bir cins olarak da kabul ediliyor.
70’lerden günümüze, hünerleri, sesleri ve yer aldıkları yapımlarla pek çok kez kalplerimizi fetheden Hümeyra ve Işıl Yücesoy’dan da birer parça tercih ettik.

Düzenlemelerle Yeşilçam’ın Oyuncu-Şantözleri

60’ların ortasından, 80’lere kadar kültür camiasının ortasında yeşeren, yolu hem sinemaya hem de müzik dünyasına uğramış nice marifetli bayan var. Yeşilçam tarafından keşfedilen kimi oyuncular, yola şarkı açıklayarak devam ederken, kimi zaman da bütün tersi oldu.
Ediz Hun’un erkekler birincisi olduğu ve Hülya Koçyiğit’in bayanlarda ikinci seçildiği bu müsabaka, Ajda Pekkan’ın yolculuğuna Yeşilçam’la devam etmesini sağladı ve Ajda Pekkan 1964-1969 seneleri arasında bütün 45 filmde yer aldı. 1964 senesinde Ajda Pekkan müzik kariyerinin ilk 45’liklerini çıkartmaya başladığında, kardeşi Semiramis Pekkan, Tunç Başaran’ın idarediği Kara Mehmed filminde rol alarak piyasaya dâhil oldu. Daha sonra Semiramis Pekkan, 1968 senesinde sinemayı bırakıp, müzik kariyerine geçiş yaptı.
Mesela 70’lerde sahnede şanlanan ve 1978 senesinde kendi plak şirketi Orient Plak’ı kuran Işıl Yücesoy, 80’lerde başlayan sinema ve televizyon kariyeri vesilesiyle, daha çok oyunculuğuyla tanınan bir ada dönüştü.

Hangi doğrultudan yürürse yürüsün, bu pek maharetli bayanların yolu hem müzikle hem sinemayla buluştu. Her biri Yeşilçam filmlerinde rol aldığı gibi, her birinin yaşamı zati Yeşilçam filmi gibi olan misafirlerimizi, bir değişik ortak noktaları olan düzenlemelerde buluşturduk.
Daha evvel dinlemediğiniz, türkçe versiyonları olduğunu veya orijinallerinin yabancı dilde olduğunu öğrenmediğiniz, bazen de ezbere bildiğiniz birçok şarkıyı kapsayan, arşivlik bir playlist hazırladık. Sevinçli dinlemeler.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu