Kültür ve Sanat

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Bugün

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde dün neler oldu? Bugün ve yarın sinemaseverleri neler bekliyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali film gösterimleri ve söyleşiler ile geçen ilk gününü geride bıraktı. Festival bugün de sinema dolu bir programla izleyicilerle buluşacak.

Ulusal Yarışma Ekipleriyle Soru-Cevap

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Atalay Taşdiken imzalı Kar Kırmızı filminin söyleşisi saat 11.00’da, Reis Çelik’in yönettiği Ölü Ekmeği filminin söyleşisi saat 12.30’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında kurulan Basın Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dirlik Düzenlik ve Koku Filmleri Antalya’da!

Nesimi Yetik’in yönettiği, bir anne ve iki kız arasındaki sevgi ile nefret arasında gidip gelen ilişkilerini ele alan Dirlik Düzenlik 19.20’de, sevginin ancak sevgi tarafından doğrulduğunu anlatan Yasin Çetin ve Barış Gördağ yönetmenliğindeki Koku 22.00’da, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, film ekiplerinin katılımıyla Cam Piramit Yanında Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

Uluslararası Yarışmada İkinci Gün

Macar yönetmen Lili Horvát’ın, aşk ve delilik arasındaki ince sınırı mercek altına aldığı Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık 19.20’de, 2006 yılında imza attığı Esma’nın Sırrı – Grbavica ile tüm dünyada hatırı sayılır bir başarı elde eden Bosnalı yönetmen Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kez daha Bosna Savaşı’na çevirdiği Nereye Gidiyorsun Aida? 22.00’da Konyaaltı Sahili’ndeki Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.

Belgesel Yarışmasında 3 Film Gösterilecek

Stella Sema Yeşiltaç’ın kendi aile hikâyesi üzerinden Almanya’ya göç eden farklı kuşaktan işçilerin neler yaşadıklarını sorguladığı Eğer Ruh Donarsa… 19.20’de, kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kalan İzmit’te arıza gidermeye çalışan işçilerin zorlu mücadelelerini anlatan Metin Avdaç imzalı Tipi ile Selin Şenköken’in yönetmenliğinde sadece sol gözünü kırpma yetisiyle yaşayan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in hayatını konu alan Yangın Yerinde Orkideler ise 21.30’da ücretsiz olarak AKM, Amfi Tiyatro’daki Yıldızlar Altında 3 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

Çevrimiçi Söyleşilerin Konuğu Damla Sönmez

Altın Portakal Sinema Okulu festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek söyleşi ve röportaj videoları ile Türkiye’nin dört bir yanından sinemaseverlere de ulaşacak.
Salgın sebebiyle çevrimiçi asıllaşacak Forum’da platformların kazanan projeleri 7 Ekim’de açıklanacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Yarın

Milli Müsabakalar

Rejisör Ferit Karol’un “Temennilerimiz, fobilerimiz, kendimizi var etme gayretimiz bizi en yakınımızdaki insana ne kadar yabancılaştırabilir?” sualini sorduğu Kumbara 19.20’de, Erdem Tepegöz’ün Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çekilen gizeme dışı bağımsız bilimkurgu filmi Gölgeler İçinde 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film takımlarının katılımıyla asıllaşacak.

Deniz Tortum’un babasının doktor olarak 30 sene misyon yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik yaşamı mercek altına aldığı evraksalı Maddenin Halleri ve Eytan İpeker’in Yahudi soykırımından kurtulan bayanlar arasında tertip edilen hoşluk müsabakasının katılımcılarından Sophie Leibowitz’in hikâyesine odaklana Miss Holocost Survivor da Milli Evraksal Film Müsabakası kapsamında ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZI, Amfi Tiyatro’daki Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında izleyiciyle buluşacak.

Beynelmilel Müsabakalar

Filistinli rejisör Ameen Nayfeh’in, başrolünde Body of Lies, The Kingdom, Paradise Now gibi filmlerden tanıdığımız Ali Suliman’ın yer aldığı, İsrail işgali altındaki topraklarda Filistinlilerin yaşadıklarının sansasyonel portresi 200 Metre, Uberto Pasolini’nin asıl bir hikâyeden adapte ettiği, aile ve evlat edinme mevzularına derin bir duyarlılıkla yaklaştığı filmi Sıradan Bir Yuva Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında.

57.
asır seyyahı Eremya Çelebi’nin gözünden, bugünün İstanbul’una “gözel” bir yolculuğu anlatan Ah ‘Gözel’ İstanbul Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında izleyicilerle buluştu. Rejisör Zeynep Dadak ve oyuncu Aykut Sezgi Mengi’nin katılımıyla asıllaştı.

Zeynep Dadak: ‘Cemal Kafadar’ın Kim Var İmiş Burada Biz Yoğ İken kitabını okuduktan sonra reelinde İstanbul’un tabakalarını anlatan bir film yapma düşüncesi oluşmaya başladı.
Bir gün bana Kömürciyan’ın kitabını getirdi ve “bunu film yapman gerekli” dedi. “Bu adamın gözü sadece İstanbul’u anlatmaya yönelik bir göz değil aynı zamanda bir kente bakmaya ve o bakıştan neşe almaya dair çok öncül bir göz” dedi. Filme de ismini veren Gözel de gerçeğinde buradan geliyor. “Ben böyle bir film nasıl hayal ederdim” sualiyle uzun seneler dolaştıktan sonra film toplanmaya başladı.’

Aykut Sezgi Mengi: ‘Normalde İstanbul’da önünden bin kere geçip hiç haberimin olmadığı bir çok yeri keşfettim bu filmle.
Bu açıdan da çok hoş bir tecrübe oldu benim için.’

Hayalimdeki Sahneler

Metin Akdemir’in 1980’lerde Türkiye sinemasında ‘kadın filmleri’ olarak anılan yapımlarda kadın karakterler arasındaki ilişkiyi ele aldığı Hayalimdeki Sahneler‘in, gösterimi sonrasında Metin Akdemir, oyuncu Ece Zeynep Taşkın, yapımcılar Emre Kaya, İrem Akbal, görüntü rejisörü Oğuzhan Üstün izleyicilerle toplandı.

Metin Akdemir: ‘Reelinde filmin ismi “Çekilemeyen Sahneler”di.
Şimdi de pandemi zamanı izliyoruz. Benim için çok bedelli burada sizinle birlikle izlemek. Film rejisörden çıktıktan sonra bence izleyicinin oluyor. Ona dair hayaller kurmak, okumalar yapmak izleyicide artık. Bu benim hayalimdi. Sinemada temsil sorununun bedelli olduğunu düşünüyorum. Biz neyi bakarsak onun varlığının kıymetini kavrıyoruz. Baktığımız filmlerde her türlü temsil bize yol oluyor.’

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği, 10 Ekim’de tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona erecek.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu