Kültür ve Sanat

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Bugün

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde dün neler oldu? Bugün ve yarın sinema sevleri neler bekliyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. defa düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Şenliği, yarın akşam tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona eriyor. Milli Evraksal Film Müsabakası ve Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nın gösterimlerinin dün tamamlandığı şenlikte, Milli Uzun Metraj ve Kısa Metraj Film Müsabakası’nda son gösterimler bugün yapılacak.

Milli Müsabaka Takımlarıyla Sual-Yanıt

90’lı senelerin politik atmosferinde ve faili bilinmeyenlerin gölgesinde gelişen psikolojik gerilim cinsindeki Gelincik filminin sohbeti 11.00’da; seneler sonra Türkiye’ye dönen bir adamın aile yadigârı evini kurtarma çabasını anlatan Tankut Kılınç imzalı Dersaadet Apartmanı filminin sohbeti 12.30’da film takımlarının katılımıyla Muammer Brav moderatörlüğünde ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZI yanındaki Basın Merkezi’nde asıllaşacak.

Çatlak ve Flaşbellek Antalya’da

Fikret Reyhan’ın iç içe geçmiş ekonomik çıkarlarla yaşayan aile fertleri arasında saklı kalmış çatışmalar üzerine kurduğu Çatlak 19.20’de; Derviş Zaim’in Suriye’de yaşanan drama noktaya değindiği, asıl bir hikâyeden adapte edilen Flaşbellek 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film takımlarının katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

Milli Kısa Metraj Film Müsabakası Gösterimleri Sona Eriyor

Milli Kısa Metraj Film Müsabakası kapsamında Mahsum Taşkın’ın Binbir Gece MasallarıHaydar Taştan’ın CengizCan Deniz Atıcı’nın Kara KutuBurcu Görgün Toptaş’ın Kırk MumEsme Madra’nın Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi ve Malaz Akılda’nın Sürgünde Bir Sene isimli kısa filmleri 19.20’de Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında fiyatsız olarak sinema sevlerle buluşacak.
Saat 12.30’da ise Derviş Zaim takımıyla beraber Flaşbellek filminin sohbeti için Basın Merkezi’nde olacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nin Kapanış ve Ödül Merasimi, Habertürk ekranlarından canlı yayınlanacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Dün

7 Ekim akşamı gösterimi yapılan Hayaletler filminin söyleşisi rejisör Azra Deniz Okyay, oyuncular Nalan KuruçimDilayda GüneşBeril Kayar ve Emrah Özdemir ile yapımcı Dilek Aydın’ın katılımıyla hakikatleşti.
Ama kendi matematiğim ve kendi tanıdığım hikâyeleri betimlemek benim için soluk almak gibi oldu. Genç bir yönetmen olarak bir şeyleri sınayarak yaptım bu filmi” dedi.

Filmde İffet karakterine yaşam veren Nalan Kuruçim ise; “Azra ile bayan temsilini çok konuştuk. Senaryodaki İffet benim çok yabancı olduğum bir bayan portresi değil. Bayanlar olarak çok çıkışsızız, ben de böyle bir bayanı oynuyorum. Azıcık daha suratımızın gülmesini ben de beklenti ediyorum” dedi.

Beril Kayar, Hayaletler’i bayanların edilgen olmadığı nadide filmlerden biri olarak tariflerken, Dilayda Güneş; dansla kendini ifade edebileceği bir projede yer almaktan dinlediği mutluluğu dile getirdi.

İnsanlar İkiye Dağılır

Tunç Şahin’in izleyiciye insan doğası, kabuller, hevesler ve sistem üzerinden coşku verici bir hikâye sunduğu İnsanlar İkiye Dağılır filminin söyleşisi rejisör Tunç Şahin, yapımcı Ersan Çongar ile oyuncular Pınar Deniz ve Edep Erden’in katılımıyla asıllaştı.

Tunç Şahin; “Ben yola doğrudan sistemi tenkit eten bir film yapacağım diye çıkmıyorum.
Bu filmde de ‘bir insan eline telefonu alıp karşısındaki insanın o an naçar olduğunu, korktuğunu dahi dahi nasıl arar’ sualinden yola çıktım. Onu iblisleştirmek yerine onun tarafından bakabilir miyiz diye düşündüm” dedi.

Ersan Çongar, filmin pandemi sebebiyle Haziran ayında büyük tedbirler altında çekildiğini açıklarken Pınar Deniz; “Bu filmdeki tam karakterler için hoşlanıp sevmeme gidişatını yaşıyoruz, haklı mı değil mi diye soruyoruz.
Senaryoyu okuduğumda ‘Evet, bu filmin içinde olmalıyım, ben Ceren’im’ diye düşündüm” dedi

Filmde seyirciyi yanıltmayan tek karakter olduğunun altını çizen Edep Erden “Karakterim varoluşuna hiç uymayan bir iş yapıyor. Karakterimin yaşadığı çatışmalar çok güzelime gitmişti benim, çalışmaya başladıktan sonra daha fazla beğendim” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu