Kültür ve Sanat

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Bugün

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde dün neler oldu? Bugün ve yarın sinema sevleri neler bekliyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. defa tertip edilen Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde coşku giderek çoğalıyor. Milli Dokümansal Film Müsabakası gösterimleri dün akşam sona erdi. Bugün, Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nın gösterimleri sona ererken, Milli Kısa Metraj Film Müsabakası coşkuyu başlıyor.
Film gösterimi sonrası film takımlarının katılımıyla sohbetler hakikatleşecek.

Çevrimiçi Sohbetlerin Davetliyi Kıvanç Sezer

Altın Portakal Sinema Mektebi kapsamında sinema yazarı ve akademisyen Ahmet Gürata moderatörlüğünde rejisör Kıvanç Sezer ile “İlk Filmimi Nasıl Çektim?” başlığı altında hakikatleşen sohbet, şenlik YouTube kanalında olacak.

57.
Film gösterimi sonrası film takımlarının katılımıyla sohbet hakikatleşecek.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Dün

Kumbara

Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde 6 Ekim akşam gösterimi yapılan Kumbara filminin söyleşisi rejisör Ferit Karol, oyuncular Murat Kılıç ve Onur Gökçek, yapımcı Soluk Polat ile sanat rejisörü Ceyda Yüceer’in katılımıyla hakikatleşti.
O surattan asılcı olmasını istedim ve espritüel tonları da ilave ettim’ dedi.

Filmin başrolünde yer alan Murat Kılıç ise ‘Bir oyuncunun karşısına böyle senaryoların çıkması ve kendini var edebilmesi çok özel bir vaziyet. Filmin dünyasına göre, bir film rejisör filmi de olabilir, oyuncu filmi de olabilir ama bu film özelinde ikisi iç içeydi diye bir tasvir yapabilirim. Ferit, bir oyuncunun yolculuğa çıkarken hiç elini bırakmadığı bir rejisör diyebilirim’ dedi.

Gölgeler İçinde

Erdem Tepegöz Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çekilen filmi Gölgeler İçinde ile Moskova Film Şenliği’nin ardından ilk kere Antalyalı izleyicilerle buluştu.
O surattan değişik bir cins gibi seziliyor, bu da güzelime gidiyor. Emelim reelinde bu cinsi ana tasalarım olan temaların arasına yedirebilmekti. İlk filmim “Zerre” gibi, bu filmim de bir karakter sineması. Ben karakter sineması anlatmayı çok hoşlanıyorum ve genelde bir karakterin üzerine hikâyeyi kuruyorum. Filmde de Numan Acar’ın canlandırdığı Zait karakteri ile her şeye tanık oluyoruz. Seyircinin karakterin hep ensesinde olmasını, onunla beraber keşfetmesini istiyorum.’

Mimaroğlu

Serdar Kökçeoğlu’nun efsanevi elektronik müzik bestekarı İlhan Mimaroğlu ve yaşam dostu Güngör Mimaroğlu’nun hikâyesini anlattığı Mimaroğlu gösterimi sonrası rejisör Kökçeoğlu izleyicilerle buluştu ve filmin ortaya çıkışını anlattı; ‘Evraksallar azıcık saplantılı mevzulardan ortaya çıkıyor.
Mimaroğlu’nun ölümünden sonra, keşke bir evraksalı olsa diye düşünüyordum. Güngör Mimaroğlu ile bu düşüncelerimi paylaşınca kendisi bana her türlü yardımı sağlayarak bu filmin ortaya çıkmasını sağladı.’

Rüzgâr Tayı

Sidar İnan Erçelik, ünlü jokey Selim ile mahallî at yarışçısı Osman ve oğullarını beyazperdeye taşıdığı Rüzgâr Tayı gösterimi sonrasında yapılan sohbete insanı kavramanın en iyi yollarından birinin atla kurduğu ilişki olduğunu düşündüğünü açıklayarak başladı ve devam etti; ‘Zira atlar tarih süresince bizim dostumuz, kölemiz, emekçimiz, her şeyimiz olmuş.
Antalya Altın Portakal Film Şenliği, 10 Ekim’de tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona erecek.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu