Kültür ve Sanat

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Bugün

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde dün neler oldu? Bugün ve yarın sinemaseverleri neler bekliyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin üçüncü gününde tüm biletler tükendi. 44 filmin gösterildiği festivalde biletler 29 Eylül’de biletix’te satışa sunulmuştu. Ulusal ve Uluslararası Yarışma heyecanının sürdüğü festivalde ilk kez Antalya’da izleyicilerle buluşacak filmlerin biletleri tükendi.

Ulusal Yarışma Ekipleriyle Soru-Cevap

Yönetmen Ferit Karol’un “Beklentilerimiz, korkularımız, kendimizi var etme çabamız bizi en yakınımızdaki insana ne kadar yabancılaştırabilir?” sorusunu sorduğu Kumbara filminin söyleşisi 11.00’da, Erdem Tepegöz’ün Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çektiği, sıra dışı bağımsız bilimkurgu filmi Gölgeler İçinde’nin söyleşisi film ekibinin katılımıyla 12.30’da AKM yanındaki Basın Merkezi’nde gerçekleşecek.

Hayaletler ve İnsanlar İkiye Ayrılır Antalya’da

Azra Deniz Okyay’ın Venedik Film Festivali, Eleştirmenlerin Haftası’nda En İyi İlk Film Ödülü alan, günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çizdiği filmi Hayaletler 19.20’de, Tunç Şahin’in sistemi eleştirdiği filmi İnsanlar İkiye Ayrılır 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film ekiplerinin katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

Uluslararası Yarışma Filmleri Venedik’in Ardından Antalya

Arab ve Tarzan Nasser kardeşlerin Gazze’deki siyasi çalkantıların ortasında, zorlukların yanı sıra absürt durumlara vurgu yaptıkları, sinema klasiği olmaya aday aşk hikâyesi Gaza Mon Amour 19.20’de; bir çiftin 30 yılına odaklanan, aşk, sadakat, ihanet, pişmanlık ve utanca dair çağdaş bir öykü anlatan Daniele Luchetti imzalı Bağlar / Bağcıklar 22.00’da Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyiciyle buluşacak.

Belgesel Film Yarışması Gösterimleri Sona Eriyor

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise Serdar Kökçeoğlu’nun efsanevi elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu ve hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu’nun hikâyesini anlattığı Mimaroğlu 19.20’de, Sidar İnan Erçelik’in ünlü bir jokey ile 14 yaşındaki bir yerel at yarışçısını beyazperdeye taşıdığı Rüzgâr Tayı 21.30’da Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak.
Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Yarın

Gelincik 19.20’de, Tankut Kılınç’ın idarediği Dersaadet Apartmanı 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film takımlarının katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

Milli Kısa Film Müsabakası Coşkuyu Başlıyor 

Fehmi Öztürk’ün Bir Annenin SonatıMurat Uğurlu’nun TapınakIrmak Karasu’nun MamavilleEmre Birişmen’in BuğuMelik Kuru’nun Biz Bir AileyizAyris Alptekin’in Ondan Bahsetmiyorum isimli kısa filmleri 19.20’de Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında fiyatsız olarak sinema sevlerle buluşacak.
Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Dün

Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde dün akşam gösterimi yapılan Dirlik Kumpaslık filminin söyleşisi rejisör Nesimi Yetik, oyuncular Dudu YetikBetül EsenerAsiye Dinçsoy ile sanat rejisörü Osman Özcan’ın katılımıyla reelleşti.
Hem şekilsel olarak, hem hikâyesiyle, hem kurulumuyla ilk filmim Toz Ruhu’ndan başka bir yere taşımak istedik filmi” dedi.

Filmin senaryocuyu, yapımcısı, kurgucusu ve oyuncusu Betül Esener ise filmin hikâyesinin ortaya çıkışını şöyle anlattı; ‘Senaryoyu yazarken, üç bayan karakter üzerinden aile olmanın güçlükleri üzerine düşünmeye başladım. Birbirimizi gerçekten hoşlanabiliyor muyuz? Birbirimize bağlı mı, bağımlı mıyız ve gerçekten beğendiğimiz insanların yaşamı üzerinde ne kadar söz sahibi olabiliriz? Tüm bunlar üzerine düşünürken çıktı filmin hikâyesi.’

Koku Filmi İzleyici ile Buluştu

Yasin Çetin ve Barış Gördağ ilk filmleri Koku ile 5 Ekim akşamı Antalyalı izleyicilerle buluştu. 6 Ekim günü asıllaşan söyleşisinde rejisörlerin yanı sıra filmin başrol oyuncusu Nergis Öztürk ve görüntü yönetmeni Kaan Çalışkan da vardı.
11 Mart’ta ilk pozitif olay açıklandı ve biz tüm ön hazırlıkları online reelleştirdik. Yasaklar kalktıktan on gün sonra da setteydik‘ dedi. Nergis Öztürk filmi sürüklerken herkesin birbirine alan açtığını ve uzun aranın ardından sinemaya böyle bir filmle dönmekten dolayı mutluluk duyduğunu açıklarken Barış Gördağ ise; filmin ana karakteri İlhan‘ı ailesine ve her şeye karşın ayakta duran, kararlarını kendi alan, mutluluğu ve sevgiyi arayan bir karakter olarak belirledi.

Maddenin Halleri

Deniz Tortum’un babasının doktor olarak 30 sene misyon yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik yaşamı mercek altına aldığı evraksalı Maddenin Halleri izleyiciyle buluştu.
Dünya prömiyerini Rotterdam Film Şenliği’nde yapan filmi fikir safhasıyla beraber altı senede bitirdiklerini açıklayan Aslanoğlu; Tortum’un çekim sürecinde babasıyla aynılaştırdığı sağlık kurumuna şefkatli bakışının sağlık kurumu korkusunu azıcık olsun eksilttiği sözlerine ilave etti.

Miss Holokost Survivor

Eytan İpeker’in Yahudi soykırımından kurtulan bayanlar arasında tertip edilen hoşluk müsabakasının katılımcılarından Sophie Leibowitz’in hikâyesine odaklanan Miss Holokost Survivor gösterimi hakikatleşti.
Umarım arkası size düşünecek çok şey bırakır’ dedi.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği10 Ekim’de tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona erecek.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu