57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Bugün

Takip Et:
Erdem Tepegöz’ün Yeni Filmi Gölgeler İçinde, 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma Bölümünde Yer Alacak
Erdem Tepegöz’ün Yeni Filmi Gölgeler İçinde, 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma Bölümünde Yer Alacak

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde dün neler oldu? Bugün ve yarın sinema sevleri neler bekliyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. defa tertip edilen Antalya Altın Portakal Film Şenliği biletleri tükenmeye başladı. Şenlik üçüncü gününde de Türkiye’de ilk defa gösterilecek filmlere ve sohbetlere sinema sevleri bekliyor.

Milli Müsabaka Takımlarıyla Sual-Yanıt

Bir anne ve iki kız arasındaki sevgi ile nefret arasında gidip gelen ilişkiyi ele alan Nesimi Yetik‘in idarediği Dirlik Kumpaslık filminin sohbeti saat 11.00’da, hakikat sevgiyi minik bir kız çocuğundan bilen bir kadının hikâyesini anlatan Yasin Çetin ve Barış Gördağ rejisörlüğündeki Koku’nun sohbeti, film takımlarının katılımıyla saat 12.30’da ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZI yanındaki Basın Merkezi’nde reelleşecek.

Kumbara ve Gölgeler İçinde Antalya’da

Rejisör Ferit Karol’un “Temennilerimiz, fobilerimiz, kendimizi var etme gayretimiz bizi en yakınımızdaki insana ne kadar yabancılaştırabilir?” sualini sorduğu Kumbara 19.20’de, Erdem Tepegöz’ün Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada sürüklediği gizeme dışı bağımsız bilimkurgu filmi Gölgeler İçinde 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film takımlarının katılımıyla Türkiye’de ilk defa Antalya’da izleyicilerle buluşacak.

Beynelmilel Müsabaka Coşkusunda 3.
Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Yarın

Hayaletler

Milli Müsabakalar

Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler 19.20’de, Tunç Şahin’in idarediği İnsanlar İkiye Böler 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film takımlarının katılımıyla izleyiciyle buluşacak.

Milli Evraksal Film Müsabakası’nda ise Serdar Kökçeoğlu rejisörlüğündeki Mimaroğlu 19.20’de, Sidar İnan Erçelik imzalı Rüzgâr Tayı 21.30’da Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında fiyatsız olarak sinema sevlerle buluşacak.
Antalya Portakal Film Şenliği’nde Dün

Antalya Altın Portakal Film Şenliği güne Milli Uzun Metraj Film Müsabakası kapsamında gösterilen Atalay Taşdiken imzalı Kar Kırmızı filminin söyleşisi ile başladı. Muammer Brav’ın moderatörlüğünde asıllaşan sohbete rejisör Atalay Taşdiken ve başrol oyuncuları Mehmet Akılda ile Özge Gürel katıldı.

Atalay Taşdiken: ‘Hakikatinde Kar Kırmızı ne cins bir filmdir dersek bence ilk söylenecek şey “western” olur.
Bu filmin kabahat, western, güçlü şartlar, kar, kış, kıyamet sorununun dışında odaklandığı esas mesele erkekler dünyası. Cemiyette dayatılan “erkeklik” rolünün bir anlamda tenkidi.’

Mehmet Akılda: ‘Biz çalışırken karakterin analiz etmelerinde yapacağımız şeylere dair çok konuştuk. Ben kendimi gerçekten hocama teslim ettim. Zira o filmini bana teslim etti, ben de kendimi ona. Sanırım ortaklaşa bir şey oldu.’

Özge Gürel: ‘Atalay hocayla ilk tanıştığımda o kadar nazik bir heyecanla anlattı ki bana, senaryoyu okumama gerek kalmadı.
Karakteri çıkartırken hiç zorlanmadım. Zira her gün bu hikâyelere uyanıyoruz. O surattan içinde olmak benim için çok değerli.’

Ölü Ekmeği İzleyici ile Buluştu

Reis Çelik, daha önceki zaman gösterimi asıllaşan filmi Ölü Ekmeği’nin sohbeti için oyuncular Şilan DüzdabanMehmet Akılda ve Dilan Aksüt’le beraber Basın Merkezi’ndeydi.

Reis Çelik: ‘Anadolu’nun kadim topraklarından beslenmeyi kendime şiar edindim veya da öyle tercih ettim diyebiliriz.
Bir kumpas meselesini anlatmaya çalıştım ve bunu bir âşık diliyle, darüleser diliyle anlatmaya çalıştım.’

Şayet Ruh Donarsa…

Kendi aile hikâyesi üzerinden Almanya’ya göç eden değişik kuşaktan emekçilerin neler yaşadıklarını denetlediği Şayet Ruh Donarsa… filmi sonrasında sinema sevlerle buluşan Stella Sema Yeşiltaç; “Annem ve babam reel yaşamda birbirleriyle konuşmadıkları için bari benim filmimde konuşsunlar diyerek başladım gerçeğinde filme.
O surattan da filmin bitirilmesi on seneyi buldu” dedi.

Tipi

Kar kasırgası sebebiyle elektriksiz kalan İzmit’te arıza gidermeye çalışan emekçilerin güçlü çabalarını anlatan Tipi filminin rejisörü Metin Avdaç filmi, emekli bir yüksek gerilim teknisyeni olarak elektrik kesildiğinde insanların şikayet etmemesi için sürüklediğini, kesintiyi gidermek için nasıl yoğun bir gayret harcandığını gözler önüne sermek istediğini izleyicilerle paylaştı.

Yangın Yerinde Orkideler

Selin Şenköken, yalnızca sol gözünü kırpma yetisiyle yaşayan ressam ve resim sanatçısı Ali Arif Ersen’in yaşamını mevzu alan Yangın Yerinde Orkideler filmiyle izleyicilerle buluştu.
Ancak bir sonraki niyetim kurmaca.”

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği10 Ekim’de tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona erecek.

.