57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Günlükleri: Kumbara & Gölgeler İçinde

Takip Et:
Erdem Tepegöz’ün Yeni Filmi Gölgeler İçinde, 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma Bölümünde Yer Alacak
Erdem Tepegöz’ün Yeni Filmi Gölgeler İçinde, 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma Bölümünde Yer Alacak

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nin Milli Müsabaka kısmının üçüncü gününde Ferit Karol imzalı Kumbara ve Erdem Tepegöz’ün idarediği Gölgeler İçinde filmlerinin gösterimleri yapıldı.

Kumbara

Müsabakada yer alan ilk filmlerden olan Ferit Karol imzalı Kumbara, yaşam çabası içinde cinsli cinsli tasalarla uğraşan “sıradan insan” Orhan’ın hikâyesini anlatıyor.
Buna araba alması için kefil olduğu dostunun ortadan kaybolması ve annesinin uzunca zamandır komada olması da ilave edilince Orhan, yaşamının hakimiyeti her geçen gün daha da fazla yitirmektedir. Bu esnada eşi Ayfer çocuklarının mektebinde sınıf analığı yaparak kendini ifade etmek ismine bir alan arayışındayken, oğulları Ege ise dostlarına özenerek YouTuber olma hayali kurmaktadır. Başka Bir Deyişle bu ufak ailede herkes hâlihazırda olduğundan daha aşırısını istemektedir ve geleneksel aile tedrisatından geçmiş Orhan’ın pozisyonu bu mevzuda da tanımlayıcı konumundadır.

Kumbara, geleneksel baba figürünü ve erkeğin kendini bu rol üzerinden var etme vaziyetini münazaraya açan bir film.
Fakat karakterleri tanıdığımız ilk blokta bu mevzuda gösterilen becerinin ardından anlatı, Orhan karakterini hep hipotez edilebilir, öngörülebilir yollara sokuyor. Bu noktada Kumbara’nın yalnızca bu denli sıradan bir erkeğin hikâyesini anlattığının farkında olduğunu ve bu nedenle duygu dünyasında büyük dalgalanmalara özellikle müracaat etmediğini; başka bir deyişle minimalist bir üslubu seçim ettiğini açıklayabiliriz. Fakat anlatının bu denli tek karakter üzerinde inşa edildiği bir yapıda, bu karakterin azıcık daha nüanslı olması; karakter gelişimi açısından olmasa da sinemasal anlamda bir zenginleşme, çeşitlenme gereksinimi seziliyor.
Buradan hareketle teknik anlamda rastgele bir sürpriz barındırmasa da belli bir seviyenin üzerinde kotarılmış Kumbara’nın tasa edindiği soruna – pek tehlike almadan da olsa – doğru bir yerden yaklaşıyor oluşunun hakkını vermek gerek.

55/100

Gölgeler İçindeGölgeler İçinde

2012 tarihli Zerre ile Antalya Film Şenliği’nde hem En İyi İlk Film hem de En İyi Rejisör mükâfatını kazanarak kayda değer bir galibiyet yakalayan Erdem Tepegöz‘ün uzun zamandır beklenen ikinci uzun metrajı Gölgeler İçinde bu seneki müsabakanın da merak uyandıran filmlerinin başında geliyordu.
Emekçilerin kameralar aracılığıyla aralıksız gözetlendiği, nereden geldiği meçhul robotik bir sesin yönergeler yağdırdığı boğucu bir mekân burası. Gürcistan’daki bir maden kasabasında çekilen film buradaki daha önceki ve vakaların tamamının etrafında geçtiği yapıyı, anlatının oturduğu düzlem açısından işlevsel kılmayı, onun yıkık dökük hâlini burada çalışan emekçilerin ruh hâlini bitirmek ismine değerlendirmeyi başarıyor en başta. Fakat bu iddialı ve üzerinde çalışıldığı her saniyesinde sezilen yapımın zaafları, Numan Acar’ın canlandırdığı emekçinin bir parçası olduğu sistemi denetlemeye başlamasıyla beraber yavaş yavaş açığa çıkıyor.
Emekçilerin kimliksizleştiği, mekânsız-zamansız bir atmosfer yaratmak, buradan da ele alınan negatifliklerin öbür tüm koşullardan bağımsız olarak sistem tarafından üretildiğinin altını çizmek için, kendini özellikle diyaloglarda belirli eden “mekanik” bir üslup kullanıyor Tepegöz. Bu seçimin sistemin emekçiler üzerindeki negatif tesirlerini vurgulamak ismine yapıldığı hissedilebiliyor. Fakat bu mevzuda dengenin yakalatılamamış olması, özellikle tamirci karakterlerinin dile getirdiği, sistemin nasıl işlediğine dair birbirinden iddialı sözlerin içinin ziyadesiyle boşalması gibi bir netice doğuruyor.
Antalya Altın Portakal Film Şenliği Günlükleri’nin evvelki kısımlarına aşağıdan erişebilirsiniz:

  • Kısım
  • Kısım
  • .