57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Takip Et:
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği, dün akşam tertip edilen Açılış Merasimi ile başladı. 10 Ekim’e kadar devam edecek şenlikte bugün Ah Gözel İstanbul, Ölü Ekmeği, Yalda gibi filmler sinema sevler ile buluşacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kere tertip edilen Antalya Altın Portakal Film Şenliği, dün akşam Sırça Piramit yanında kurulan Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında yapılan Açılış Merasimi ile başladı.

Salgın sebebiyle seyircisiz reelleşen merasime Antalya Valisi Ersin Yazıcı, T.C.
Tuncer konuşmasına Covid-19 rehabilitasyonu devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere’e ve tüm hastalara şifa dileyerek, sıhhat çalışanlarına, iyi dileklerini ileten herkese teşekkür ederek başladı ve “Bu salgın döneminde ulusumuza azıcık olsun moral olabilmek ve salgından ağır darbe alan sinema sektörümüze yardım olabilmek ismine, Başkanımız ile beraber aylar evvelinden başladığımız çalışmalar; hem değerli bilim insanları hem de Türk sinema sanayisinin temsilcileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda şenliğimizi zorunlu temkinleri alarak tertip etmeye karar verdik.
Sinemanın ışığı altında bir araya geldiğimiz nice senelerimiz olsun. Başkanımızın en kısa zamanda aramızda olacağı ve sesimizi dinlediği inancıyla kendisine tekrar huzurlarınızda sevgi ve saygılarımı yolluyor ve sizlere onun cümleleriyle veda etmek istiyorum: ‘’Sevgiyle kalın, Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Destekçi Ahmet Misbah Demircan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un selamlarını ileterek başladığı konuşmasında; “Böylesi fantastik koşullarda önlemlerle yapılan Antalya Film Şenliği’miz bu sene özel bir misyon da ifa ediyor.
Bu istemin bir parçası olan herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Altın Portakal’ın her zaman hissedarıdır, bu hissedarlıktan bu sene başka bir şeref dinliyoruz. Sinemanın, Altın Portakal’ın, yaşamın yanında saf yakaladığımız için neşeliyiz. Katılımcı olan tam filmleri, bu filmlerde alın teri olan tam sinema işçilerini tebrik ediyorum” dedi.

Fatma Girik: “Antalya Film Şenliği Afişinde Olmak Beni Şereflendiriyor.”

57.
Şenlik; ilk afişinde büyük bir özveriyle çalışan sıhhat çalışanlarına, ikinci afişinde ise beyazperdede 60 senesini dolduran, bayağı Yeşilçam sinemasının en eforlu ve sansasyonel bayan karakterlerine can veren Fatma Girik‘e yer veriyor. Açılış gecesine salgın sebebiyle katılamayan Fatma Girik yolladığı ileti ile izleyicilere seslendi: “Antalya Film Şenliği, Türkiye’nin en köklü ve en daha önceki şenliği. Afişlerinde olmak beni şereflendiriyor.
Bu adanmışlık içinde takdir bakmak, en mutlu tebessümmelerime neden oluyor. Sahnede ‘’Sevgili konuklar, saygın misafirler, değerli meslektaşlarım, bedelli basın üyeleri ve sinemaya gönül vermiş insanlar… Sizinle burada olmaktan dolayı büyük mutluluk dinliyorum’’ dediğimi hayal ediyorum. Iyi ki sinemamız iyi ki şenliklerimiz var!”

Şenlik programının izleyicilere tanıtıldığı açılış gecesinde Milli Uzun Metraj Film Müsabakası jüri başkanı Ercan Kesal, “Sinema büyüleyici bir sanat dalı.
Size yalnız olmadığınızı anımsatıyor. İnsanlık güçlü bir imtihandan geçiyor. Başta bu şenliğin ev sahibi olan ve şu anda Covid-19 ile çaba eden sevgili başkan Muhittin Haşere’e şifa dileklerimizi iletiyoruz, Antalya Belediyesi’ne, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Sinema Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Bu sene Antalya Film Şenliği’nde ilk kere izleyeceğimiz filmlerden oluşan bir müsabakanın jürisi olmanın coşkusunu yaşıyor ve çok değerli bir kurulla beraber olmaktan mutluluk dinliyoruz” dedi.

Milli Uzun Metraj Film Müsabakası jürisinde yer alan Zeynep Oral içinde bulunduğumuz güç günlerde baş etmek zorunda olduğumuz tek virüsün Covid-19 olmadığına; şiddet, haksızlık, haksızlık ve anti laiklikle de çaba edildiğine, sinemanın bu virüsleri alt edecek insanları yetiştirebileceğine vurgu yaparken, Gülse Birsel; “Ben şahsi olarak çok mutluyum, çok iyi bir takımla birliktem.
Zira bu itinalı ve harika filmler gösterim için salon tespit edemiyor. Onun için sinema sevlerin bu filmlere erişmesinin tek imkânı jüri abonesi olmak, ben de çok kaderliyim ki jürideyim” dedi.

Taner Birsel ve Kıvanç Sezer de herkese teşekkürler ederek, şenlikte olmaktan mutluluk duyduklarını açıkladılar.

Köken Ergun ve Kurtuluş Özgen ile beraber yer aldığı Milli Dokümansal Film Müsabakası jürisi ismine söz alan rejisör Bingöl Elmas; dokümansalın Altın Portakal’a geri gelmesinden dinlediği mutluluğu ve salgın zamanında sinemanın en iyi barınaklardan biri olduğunu açıkladı.
Kısa metraj jürisi olarak herkese sıhhatli ve neşeli bir şenlik diliyoruz” dedi.

Açılış merasimi 1965 senesinde tertip edilen ikinci Altın Portakal Film Şenliği’nde Fatma Girik’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran, Atıf Yılmaz imzalı Türk sinemasının banallerinden Keşanlı Ali Epopeyi filminin gösterimiyle sona erdi.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde Bugün

Milli Uzun Metraj Film Müsabakası kapsamında rejisör Atalay Taşdiken’in “bazı coğrafyaların mukadderatı olmuş ‘erkeklik’ fenomeni üzerine bir özeleştiri” diye belirlediği Kar Kırmızı 19.20’de, Reis Çelik’in dört yıldır üzerinde çalıştığı söz ustası bir ozanın, yerine bir çırak yetiştirme gayretini anlattığı Ölü Ekmeği 22.00’de Yıldızların Altında1 – Sırça Piramit Yanı’nda ilk kere Antalya’da izleyici ile buluşacak.

Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nda Massoud Bakhshi’nin medya ve özel yaşam ilişkisini ele alırken, İran cemiyetinde kadının konumunu ve hakı denetlediği En Uzun Gece – Yalda 19:20’de ve Emmanuel Courcol’un Cannes Film Şenliği’nin bu seneki seçkisinde yer alan, cezaevinde tiyatro atölyesi tertip eden işsiz oyuncu Etienne ve mahkûmların “Godot’yu Beklerken”i sahneye koymalarının acıklı hikâyesini anlattığı komedisi En Galibiyetli Prodüksiyon – The Big Hit 22:00’de Türkiye’de ilk kere Yıldızların Altında 2 – Konyaaltı Sahili’nde izleyici karşısına çıkacak.

Zeynep Dadak’ın idarediği 17.
Evraksal film gösterimleri sonrasında film takımlarının katılımıyla sohbetler hakikatleşecek.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği, 10 Ekim’de tertip edilecek Kapanış ve Ödül Merasimi ile sona erecek.

.