50 yıl sonra gelen ‘Ağlatan’ mutluluk!..

Hindistan'ın Uttar Pradeş bölgesinde 50 yıl önce avlanan Raju, o günden beri zincir altında yaşıyordu. Ayaklarına pranga bağlanan, plastik ve kağıt yiyerek hayatta kalmaya çalışan 5 buçuk ton ağırlığındaki Raju, kurtarıldığı an gözyaşlarına boğuldu. Raju, sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra korunaklı bölgeye taşındı.

 

Raju'yu kurtarmak için İngiltere'den yola çıkan 10 kişilik Wildlife SOS ekibi, yanlarına 20 polis alarak bölgeye girdi. Ekibin başındaki Pooja Binepal, kurtarma anını "Son derece duygusaldı" diye tanımlıyor. Binepal, "Raju 50 yıl boyunca acınacak bir şekilde yaşamış. Dayanılmayacak bir işkence görmüş. Kurtarma ekibimiz görevini başarıyla tamamladığında Raju'nun gözyaşlarını görmek bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Hepimiz için çok duygusal bir andı. Artık özgür olduğunu hissettiği için çok heyecanlıydı. Mutluluk gözyaşlarını hepimiz kalbimizde hissettik" dedi.
 
Acınacak haldeydi!..
 
Binepal'a göre Raju'yu yakalayan avcı, önce yaşlı annesini öldürüp sonra ormana sadece bebek fillerin düşebileceği küçüklükte tuzaklar kurmuş. Yavrular yakalanıp ayakları çivilendikten sonra sahiplerine teslim edilmiş. Raj'nun psikolojik olarak iyi durumda olmadığını belirten Binepal, "Onu çok trajik bir haldeyken bulduk" diyor, "Geceleri yatacak yeri bile yoktu. Yoldan gelip geçen turistlere kendisini kurtarmaları için sabahtan akşama kadar yalvarıyordu. Doğru düzgün beslenmiyordu. Plastik parçaları ve kağıt yiyerek hayatta kalmış. Tırnakları olağanüstü uzundu. Prangalar yüzünden içi çıban ve apse doluydu. Sürekli asfalt yolda yürüdüğü için ayak tabanı da korkunç durumdaydı" dedi.
 
Hayvan hakları derneği Wildlife SOS ekibinin ilk işi, Raju'nun karnını doyurmak oldu. Tıbbi tedavisi ve rehabilitasyon süreci tamamlandıktan sonra Raju, yıllar önce kendisi gibi işkence gören Rajesh and Bhola adlı iki filin yanında yaşamaya başlayacak.
 
(Hürriyet)