Kültür ve Sanat

5 Müzikal film önerisi

Müzikal filmler, çoğunlukla popüler olmuş gruplardan kâr etmek isteyen yapımcıların, üzerlerine fazla düşünmeden ve popüler şarkılardan bol bol faydalanarak ortaya hiçbir ileti verme dürtüsü taşımadan çıkardığı absürt filmler olarak öğrenilir. Ancak bu sıralaması olmayan listemizde bu tabuyu belki de ebedîye kadar devirecek filmler yer alıyor. Peki nelermiş bu başyapıtlar? Hadi o filmlere göz atalım…

5- Pink Floyd: The Wall

Music Pink Floyd Wallpaper - Resolution:1920x1080 - ID:108359 - wallha.com

Dünyaca ünlü Pink Floyd grubunun, yeniden dünyaca ünlü hitleri kapsayan oldukça protest albümü “The Wall”un adını taşıyan bir filmden makûs olması beklenemezdi zati.
Sizi sarar, sarmalar, hakikat yaşama hazırlar. Oturur tasanızı dinler, bazen oturduğunuz yerden kaldırıp dans etmenizi ister. Ya da her şeye karşın ayakta durmanızı…

Filme gelecek olursak, eleştirmenler ve sinema sevlerden bütün anekdot alan filmin mevzusu şöyledir:

Pink Floyd: The Wall Mevzusu

Pink, babasını II.Dünya savaşında kaybeder ve duvara ilk tuğlalar koyulur. Sonraki evre ise mekteptir. Buradan kavrayacağınız üzere tanınmış albümün bir canlandırması sayılabilir bu film.
Filmde Pink Floyd’un The Wall albümündeki tüm şarkılar -Hey You ve The Show Must Go On hariç- vardır. Giderek yalnızlaşan Pink’in kendini tüketime verişiyle birlikte yaşamının ve ilişkilerinin giderek daha da beter hâle geldiğini bakarız. Pink’in destek çığlıklarını dinleriz. Gidişatı iyice umutsuz hâle gelen Pink, dünyadan kopmuş konserlere devam edemeyecek hale gelmiştir. Pink, duvarların ardındaya sığınır ve orada hoşnut gibidir. Sonlara doğru suçlama, Pink’in kendisiyle hesaplaşmasını mevzu eder.
Filmi dinlemeden evvel soundtrack’inde yer alan şarkıları dinlerseniz, izlerken o şarkıların yapılış safhalarını izler ve çok daha fazla sevinç alabilirsiniz. Grubun birbirinden değişik aboneleri -Brian May, Roger Taylor, John Deacon, Freddie Mercury- ve yeniden birbirinden değişik şarkıları sizi alıp götürecektir. Rami Malek’in eşsiz “Mercury” performansının yanında, grup abonelerini canlandıran oyuncular birebir o azalara dönüşmüş diyebiliriz. Özellikle de Gwilym Lee’nin Brian May’e olan eşliğini filmi izlerken hayretler içinde karşılamıştım.

Bohemian Rhapsody Mevzusu

Filmde, Mercury’nin Zanzibar’da yaşayan zerdüşt bir ailede doğup İngiltere çıkışlı Smile grubunu Queen’e dönüştürmesinden dünyanın %40’ının canlı izlediği “Live Aid” konserine kadar yaşadığı yolculuk anlatılmaktadır.
Dönemlerinin koşullarında rock ile operayı harmanlayan ve çeşit çeşit albümleri bulunan Queen, harika işlenmiş. Yapımcıları arasında grubun elektro gitarcıyı Brian May’in ve bateristi Roger Taylor’ın da bulunması bizlere grubun başından geçen öğrenilmedik entrikaların kapısını ilk kere açıyor. Bu başyapıtı netlikle can vermeden evvel izlemelisiniz!

3- Walk the Line

Müzikal

John R.
Filmde mucizevi aurası, oyunculukları ve elbette John R. Cash’in müthiş müzikleri var.

Walk the Line Mevzusu

Film, Country müzik yapan Johnny Cash’in yaşamını kronolojik olarak perdeye getirmektedir. 1955 senesinde, isminin J.R Cash olduğunu açıklayan genç ve cılız bir gitarcı, Memphis’teki Sun Stüdyoları’na ünlü olmak için kazanç. Bu, Amerikan kültürünün üzerinde silinmez bir iz bırakacak adamın nama ilk adımlarıdır. O zamanlarda namının ilk günlerini ateşleyen farklı karakteri ve insanlar üzerinde bıraktığı tesir bugünün rock, country, punk, hatta folk starlarına becerinin de ortaya çıkmasında ön ayak olmuştur.
O bu yola ilk çıktığında, bu kadar yükselebileceğinin şuurunda değildi.
Elbette aşk gündeme gelince June’a olan sevdası ile de alakayı üzerine toplamıştır. Geride bıraktıklarına bakınca hiç kuşkusuz günümüz rock, funk ve rap şarkıcılarının bir cins esin kaynağı olarak iz bıraktığı aşikârdır.

2- The Doors

The Doors Wallpapers 65+ pictures

Dürüst vakam, bu filmi izlemeden evvel bu grubu çok dinlemiyordum.
Ancak bu film beni oldukça fazla etkiledi. Ardından grubu daha çok araştırmaya ve şarkılarını daha dikkatli dinlemeye başladım. Sonradan bakma bir dinleyici olsam da bu grubun şarkılarını dinliyor olmaktan hoşnudum. En popüler müzik filmi olduğunu açıklayamam ama netlikle daha da popüler en uygunan bir müzik filmi. Belki de taze izlediğim için böylesine büyük konuşuyorumdur. Ancak bu, filmin izlenmesi gerektiği hakikatini değiştirmez.

The Doors Mevzusu

Film, 1971 senesinde Paris’te yüksek dozdan uyuşturucu alarak can veren efsanevi The Doors grubunun solisti ve beyni Jim Morrison’u odağına alıyor.
Bu uslanmaz kumpas karşıtı adam, 60’lı senelerde asıllaşan ve Amerikan cemiyetini ebedîye dek değiştirecek devrimin en ehemmiyetlilerinden biriydi.

1- C.R.A.Z.Y

Müzikal

Listedeki öteki tüm filmlere kıyasla bu film, asıl bir müzik grubunun ya da müzisyenin hikâyesini anlatmıyor.
Bu liste, sıralaması olan bir liste değil. Bir numarada C.R.A.Z.Y.’nin olmasının nedeni adapte etme olmaması. Bu da oldukça orijinal yazılmış bir film olduğu aslını gün suratına çıkaran etkenlerden biri. Bu filmi izlerken hem eğlenebilir, hem de yaşama ait ipuçları kazanıp bunlardan dersler çıkarabilirsiniz

C.R.A.Z.Y. Mevzusu

C.R.A.Z.Y filmi, 60’lı senelerden başlayarak orta sınıfa üye Montreal’li bir aileden çıkan sıradışı bir baba-oğulun hikâyesini aktarıyor.
C.R.A.Z.Y., her şeye karşın babasına büyük bir hayranlık dinleyen ve ona yaranabilmek için yaşamını uzunca bir zaman palavralar üzerine koyan Zach’in tabiatıyla girdiği amansız gayretin, onu delirmenin eşiğine getirmesi üzerine bir film.

Quebec’te başlayan ve Kudüs’e kadar uzanan fiziksel ve ruhsal bir yolculuğun, cemiyetsel baskının, insan tabiatının, gayretin ve azmin anlatıldığı eşsiz bir baba-oğul öyküsü olan C.R.A.Z.Y, Michel Côté’nin unutulmaz performansı ile ebedileşiyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu