Kültür ve Sanat

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ve Uluslararası Yarışma Ödülleri Sahiplerini Buldu

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ve Uluslararası Yarışma ödülleri sahiplerini buldu. Altın Lale’nin sahibi Ukrayna yapımı Atlantis olurken, En İyi Belgesel ödülünü Deniz Tortum imzalı Maddenin Halleri kazandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması ödülleri 20 Ekim Salı akşamı Salon İKSV’de yapılan törenle sahiplerini buldu. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Ödülleri  

Başkanlığını yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun üstlendiği 39. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Burak Çevik,  oyuncu Hazar Ergüçlü, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau yer aldı. 

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilen Altın Lale’yi Valentyn Vasyanovych’in yönettiği Atlantis kazandı.

Jüri Özel Ödülü’nü Alex Piperno’nun yönettiği Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici – Window Boy Would Also Like to Have a Submarine kazandı.

Camila Morrone’ye Mickey ve Ayı – Mickey and the Bear filmindeki başarılı oyunculuğu nedeniyle Mansiyon verildi.

Uluslararası Yarışma ödülleri Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülleriyle destekleniyor. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma’da ilk kez çevrimiçi verilen Halk Ödülü’nü kazanan film izleyici oylarıyla belirlendi. Halk Ödülü’nü, Mahnaz Mohammadi’nin yönettiği Oğul-Ana – SonMother kazandı.

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması Ödülleri  

Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 11 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Rûken Tekeş, yapımcı-yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen-sanatçı Ezgi Kılınçaslan yer aldı. 

En İyi Belgesel Ödülü’nü Deniz Tortum’un yönettiği Maddenin Halleri kazandı. En İyi Belgesel ödülü İKSV tarafından 10.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Serdar Kökçeoğlu’nun yönettiği Mimaroğlu ile Zeynep Dadak’ın yönettiği Ah Gözel İstanbul filmlerine de Mansiyon verildi.

FIPRESCI Ödülü 

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI, İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma kapsamında da bir ödül veriyor. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma En İyi Senaryo Ödülü’nü para ödülüyle destekleyen Axolotl Kurmaca, Tür, İlk Senaryo ve Ulus Baker Çizgi Dışı Senaryo Armağanı olmak üzere dört ayrı kategoride senaryo ödülü verdi.

39. İstanbul Film Festivali Ödülleri Jüri Açıklamaları

Uluslararası Yarışma  

Altın Lale En İyi Film 

Atlantis / Valentyn Vasyanovych (Ukrayna) 

Çürümüş topraklar üzerinde dolaşan, savaşlarda kaybolmuş ıstırap dolu ruhların, yok edilmiş geçmişin, huzursuz geleceğin izlerini son kertede yetkin bir dil ve olağanüstü görüntülerle aktarmada gösterdiği başarıdan ötürü…

Jüri Özel Ödülü 

Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici – Window Boy Would Also Like to Have A Submarine / Alex Piperno (Uruguay, Arjantin, Brezilya, Hollanda, Filipinler)

Güçlü görsel atmosferiyle birlikte cesur hikâye anlatım tercihleri nedeniyle, sinemanın olanaklarını kullanarak seyirciye başka duyguların ve diyarların kapılarını aralamayı cömertçe başardığı için… 

Mansiyon 

Camila Morrone (Mickey ve Ayı – Mickey and the Bear) 

Jüri “Mickey ve Ayı” filminin başrol oyuncusu Camila Morrone’ye Mansiyon vermeyi uygun buldu.
Camila Morrone, çok çabuk büyümek zorunda kalmış bir çocuğun yürek burkan portresini çizen bu filmi tam anlamıyla sırtlıyor. Hikâyesini bağımsız Amerikan sineması geleneğinden alsa da Camila Morrone’nin oyunculuğuyla “Mickey ve Ayı”, türün örneklerini aşarak izleyiciler üzerindeki etkisini uzun süre koruyor. Yalnızca yeni bir keşif olmanın ötesinde, bu genç oyuncu şimdiden büyük oyuncular arasındaki yerini aldı bile. Filmin sonunda bize doğru koştuğu sahnede yüzü akıllara kazınıyor. Tartışmasız, bir yıldız doğuyor! 

 Halk Ödülü  

OğulAna / SonMother / Mahnaz Mohammadi (İran, Çek Cumhuriyeti)  

Ulusal Belgesel Yarışması  

En İyi Belgesel 

Maddenin Halleri / Deniz Tortum 

Cesur yaklaşımı ile belgesel film sınırlarını zorladığı, baştan sona bütünselliğini bozmadığı, yüksek görsel estetiği ve minimalist ses tasarımı ile filmi zamansızlaştırdığı, bizi yaşam ve ölüm çizgileri arasında gezdirdiği ve sorgulattığı; içini bilmediğimiz önemli bir sistemin kontrastlarını ve aktörlerini özgün ve samimi bir anlatım diliyle sunduğu için…  

Jüri iki belgesele mansiyon ödülü veriyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu