Sağlık

‘YİRMİLİK DİŞLER’DE BİLİNMESİ GEREKENLERİ DİŞ HEKİMİ SONAY ÖZTAN GÖKHAN AÇIKLIYOR!

20’lik dişler nerededir ve yirmi yaş dişleri ile ilgili bilinmeyenler nelerdir? Merak edilen konuyu Diş Hekimi Sonay Öztan Gökhan açıkladı. İşte detaylar:

 

Öncelikle yirmi yaş dişinin nerde olduğunu bilmek gereklidir. Yirmi yaş dişleri diş dizisinin en arkasında yer alan, üçüncü büyük azı dişleridir.

 

Yirmi yaş dişleri ile ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Onları şöyle açıklayabiliriz:

 

•Mutlaka 20 yasında çıkmak zorunda değildir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürmeye başlar. Bazı insanların bu dişin oluşma süreci daha da gecikebilir.

 

• Mutlaka 20’lik dişi çektirmek zorunda olduğumuza dair yanlış bilgileri kafamızdan atmalıyız. Doğru pozisyonda ve çevre dokulara zarar vermeden sürüyorsa dişinizin yerinde kalmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

•20 yaş dişlerinin çekilmesi gereken durumlar da vardır. Onlar: 6 ay-1 sene gibi zaman aralığında sürekli tekrarlayan, diş eti ve çene iltihaplanmalarında, ileri derecede çürüme durumlarında ve üst çenedeki 20 yaş dişlerinin çıkıp, alttaki 20 yaş dişlerinin çıkmaması durumuna bağlı dişlerde meydana gelen uzamalarda dişin çekilmesinde fayda vardır. Çekilmedikleri takdirde ağızda, diş kaynaklı kist ve tümörler meydana gelebiliyor.

 

•20’lik dişler, diş fırçalarının zor ulaşabildikleri bölgelerde olduğundan, dişteki plağın yeterince temizlenememesine bağlı çürük oluşumları, diş eti enfeksiyonları, bir öndeki dişlerde ara yüz çürükleri gibi problemler ortaya çıkarabiliyor.

 

•Hiçbir rahatsızlık vermese de kötü pozisyonlu bir 20’ik diş çekilmelidir. Bu durumlarda bazen diş fırçasının ulaşamayabileceği konumlarda bulunabiliyor. Dolayısıyla plak birikimi ve çürük oluşumu kaçınılmaz oluyor. Aynı zamanda, genelde üst çene 20 yaş dişleri yanağa doğru eğimli çıkarak bazen rahatsızlık verebiliyor. Hastanın bu şikayetlerden kurtulabilmesi için çekilmeleri gerekiyor.

 

•20’lik dişlerin çene kemiğindeki konumunda, duruş pozisyonunda, büyüklüğünde, üzerinin kemikle veya mukoza ile kaplı olması gibi sorunları yoksa, 20 yaş diş çekiminin, normal çekimden bir farkı yoktur.

 

•Dişin tam çıkamadığı veya çene içerisinde gömülü kaldığı durumlarda ameliyat uygulanır.

 

Diş Hekimi Sonay Öztan Gökhan

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı