HARUN KOLÇAK’IN ARDINDAN NELER SÖYLEDİLER?

Hürriyet’ten Naim Dilmener dostlarına Harun Kolçak’ı sordu…

DOSTLARI NE DEDİ?

Sezen Aksu:

“Onu nasıl anlatırım, hangi yeteneğinin altını çizerim diye düşünüyorum ama gidişi o kadar etkiledi ki, cümle dahi kuramaz durumdayım şu an. Çok büyük bir değerdi. Bunu herkes biliyor; söylediler, söyleyecekler. Ama o şahane altın çağı birlikte yaşayanlar başka türlü yanıyor, yanacak”

Bendeniz

Artık hep boğazım düğümlenecek

“Müziğe gözümü açtığımda onunla tanıştım, bir güzel piyanonun başında. Aramızda öyle bir çekim vardı ki… İki farklı karakterdik ama ruhun bir tarafı tutuyordu, o da müzikti. İkimiz de bu dünyaya göre değildik. İkimiz de ‘aşk’ delisiydik; âşık olduğumuzda birbirimize sarılır ağlar, şarkılar söylerdik. Şarkı söylerken, ondan aldığım keyfi başka hiç kimseden almadım. Onu hep şarkılarımda yaşatacağım. Her söyleyişimde boğazım düğümlenecek.”

Umut Kuzey

Ayakta tutan, son albümüydü

“Kariyerinin 25. yılı olduğu için İskender Paydaş’ın da içinde olduğu projeyle ‘Çeyrek Asır’ı yaptık. Hastalık süresince onu ayakta tutan, süreci daha az acıyla geçirmesine sebep olan şey, albümün başarısı ve sahnelerde dinleyicileriyle buluşmasıydı. Tam ‘Çeyrek Asır 2’ albümünü yapmayı planlarken, maalesef ömrü vefa etmedi.”

Aşkın Nur Yengi

İlkleri paylaştığım arkadaşımdı

“Harun’la Sezen Aksu / Onno Tunç orkestrasında tanıştım. İlk vokal deneyimim. İlk yarışma performansım. İlk yurtdışı seyahatim. Sevgili Harun ilklerimi paylaştığım, iyi günde, kötü günde beraber olduğum, kıymetli bir arkadaşım / meslektaşımdı. Çok üzgünüm…”

İrem Derici

Hastalığıyla bile dalga geçerdi

“Özgür ruhuna, müzisyenliğine âşık olduğum adam gitti, bıraktı bizi. 1991’de, 4 yaşındayken, ‘Gir Kanıma’ şarkısından başka bir şey dinlemezdim. Allah ne büyük ki, çocukluk hayalim gerçek oldu, ‘Çeyrek Asır’ albümünde bu büyük adamla düet yaptık. İyi değilim, hem de hiç. Ama Harun o kadar hayatın tadını çıkarmayı bilen, kendiyle, hastalığıyla bile dalga geçebilen bir adamdı ki… O yüzden ağladığım her an ona ihanet ediyorum gibi geliyor.”