SERTAB ERENER’DEN GEÇMİŞE DAİR BOMBA İTİRAF!

Takip Et:

Masa Dergisi’nden Yekta Kopan’a konuşan şarkıcı Sertab Erener çarpıcı itiraflarda bulundu.

İşte o röportajdan kısa bir kesit…

Şimdiki Aklım Olsa O Albümü Yapmazdım

90’ların sonlarından itibaren zorladın. Zorlamayı şöyle açıklayayım. Eurovision’da oryantal tınıları denedin. Herkesin popun içinde oryantal yaptığı bir dönem sen dansı denedin. Herkesin tekno altyapılar yaptığında sen akustik enstrümanlar denedin. Çoğu zaman da o tersine denemeler, kararlılıklar cevabını iyi aldı. Peki, senin cephenden; şu projeyi daha iyi yapabilirdim ya da şu albüm, şu şarkı, şu konser kötü gitti dediğin var mı?

Elbette var. 25 yılda olmaması mümkün değil. Bir tanesi Eurovision sonrası yaptığım İngilizce albümdür. Şu anki aklım olsa o albümü asla yapmazdım. Hazır değilmişim ben. Zamanlamadan öte içerik hatası vardı. Ben bir yere kadar çalışmışım ve olmuşum, ondan sonraki adımımı atacak kadar yeterli değilmişim. Ve o albüm de bunun ürünü oldu. Şimdiye bıraksan beni, ondan bambaşka bir albüm yapardım. Şimdi denediğimiz, içinde solist olduğum bir müzik grubu var, burada denediğim şeyi o zamanlar yapabilirdim, ama kaç yıl geçti.

Sertap Erener’den Kitap Geliyor

Kitabı da sormak istiyorum, kısacası nedir o proje?

Biz bir gün Nil Karaibrahimgil ile sohbet ediyorduk. Onun kitabı oldukça ilgi gördü. Konuşurken, sen onca hastalık geçirdin, onca hastalığa rağmen ayakta durmayı bildin, bu insanların çok duymak isteyeceği bir öykü aslında, niye yazmıyorsun dedi. Bence sen de yaz dedi. Sonra eve döndüm ve bir şeyler karaladım. Ve tabii araştırmamı da yaptım. Sonra güvendiğim insanlardan bunun çok iyi bir kitap olabileceği geri bildirimini aldım. Ve başladım, uzun zamandır yazıyorum. Kitabın içeriği aslında anılarımdan oluşuyor. Özü, tecrübe aktarımı olacak. Hastalığımı da içeriyor. Çünkü o zaman ben ölümle yüz yüze geldim. Aslında ateşi sönmeyen bir şömine gibiyim ben. Ama bir kere bitti dediğim bir gün oldu. Sakin Ol albümünün tam ortasıydı ve o zaman ateş söndü, yenildim diye düşündüm. Benden çok daha kötüleri var, benden çok daha büyük acılarla hayatta dik durmuş insanlar var. Ben benimkini bir şekilde paylaşmak istedim. Herkesin acı eşiği de farklı. O yüzden de bütün bunlardan yola çıkarak, geçmişimde yaşadıklarım beni nasıl şekillendirdi, ben bunlardan nasıl dersler aldım ve şu an nasıl yaşıyorum, benim için yemek ve spor niye bu kadar değerli bunları anlatıyorum.