Medya

2020 yılı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül alanlar belli oldu!

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği tertip edilen Kapanış ve Ödül Merasimi’nin ardından sona erdi. Altın Portakal’ın En İyi Filmi; Azra Deniz Okyay’ın idarediği “Hayaletler” oldu!

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla reelleşen 57.Antalya Altın Portakal Film Şenliği, Yıldızların Altında açık hava sinemasında tertip edilen merasimle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan şenliğin kapanış töreninde mükâfatlar sahiplerini buldu.

Şevval Sam ve Yekta Kopan sunduğu Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceye; Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Şenliğin Yönetimsel Direktörü Cansel Tuncer, Cumhuriyet Millet Partisi Yerel Idareler’den Mesul Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Antalya şehir Başkanı Nusret Bayar, Milletvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı, Çetin Osman Budak ile Rafet Zeybek’ ve İlçe Belediye Başkanları’nın yanı sıra sinema dünyasından pek çok ad katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Şenliğin Yönetimsel Direktörü Cansel Tuncer yaptığı konuşmada; “İnsanlarına, tüm doktorlarımıza ve sıhhat çalışanlarımıza bir kere daha teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.
Salgının gölgesinde hazırlandığımız ve bugün Ödül Töreni’ni hakikatleştirdiğimiz 57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği hepimiz için apayrı bir deneyim oldu. Bu seneki şenliğin Altın Portakal tarihinde çok değişik bir yeri olacağını düşünüyorum. Daha hazırlık evresinde pek çok birey şenliğin bu sene yapılmamasını önerdi. Şenlik çalışmalarını sürdürdüğümüz için bizi tenkit etenler oldu. Başkanımız Muhittin Haşere’in liderliğinde takım dostlarımızla beraber güçlüklerle dolu bir yola çıktık.
Bugün biz tüm dünya da ehemmiyetli bir kasvetin içindeyiz. Gerek ülkenin ve dünyanın gerekse de başkanımızın sıhhati sebebiyle ara vermek seçimi normal karşılanabilirdi. Bunu yapmadık. Cumhuriyet evveli ve sonrası devamlı kasvetlerle boğuşarak bu ülkeyi var eden bu ülke insanının, azim ve mücadele ruhunu taşıyan bizler bugün tam bu kasvetlere karşın şenliğimizin 57.’ sini asıllaştırmanın ve sizlerle beraber olmanın haklı iftiharını yaşıyoruz” dedi.

Bu sene Milli Uzun Metraj Film Müsabakası’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki mükâfat için yarıştı.
Mükâfatü açıklayan Zeynep Oral, bahanelerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu sakinlikle anlamış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi afallatan ve sallayan, sinemamız için eş çalışmalara esin olacak eforda bir film.”

Hayaletler’e 5 mükâfat!

“Hayaletler” En İyi Film Mükâfatü başta olmak üzere beş mükâfatla geceden parçaladı. “Hayaletler” filmiyle Azra Deniz Okyay; En İyi Rejisör, Ayris Alptekin; En İyi Kurgu, Emrah Özdemir; En İyi Destekçi Erkek Oyuncu Mükâfatü’nü kazandı.
Avni Tolunay Jüri Özel Mükâfatı’ne Fikret Reyhan rejisörlüğündeki “Çatlak” filmi layık bakılırken, Behlül Dal En İyi İlk Film Mükâfatı’nü Ferit Karol imzalı “Kumbara” aldı.

En İyi Senaryo Mükâfatı’nün sahibi ise “İnsanlar İkiye Ufalar” filmiyle Tunç Şahin oldu.

Ahmet Mümtaz Taylan “En İyi Erkek Oyuncu”

En İyi Erkek Oyuncu Mükâfatı “Gelincik” filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan’a, En İyi Kadın Oyuncu Mükâfatı ise “Çatlak” filminin oyuncuları; Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya verildi.

“Gölgeler İçinde” geceden 5 mükâfatla parçaladı!

Erdem Tepegöz’ün idarediği “Gölgeler İçinde” beş mükâfatla geceden parçaladı.
Oyuncu Cemre Ebuzziya, film küratörü ve sinema yazarı Müge Turan ile yönetmen Ömür Atay tarafından yapılan değerlendirme neticeyi, Irmak Karasu’nun idarediği “Mamaville” En İyi Kısa Film seçilirken; Mahsum Taşkın’ın “Binbir Gece Masalları” isimli filmi Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Beynelmilel Müsabaka’nın en iyisi “Nereye Gidiyorsun, Aida?”

10 filmin yarıştığı Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası’nın Türkiye’den senaryocu ve yönetmen Emin Alper, Romanyalı yapımcı Isme Solomon, LesArcs Avrupa ve Tribeca Film Şenlikleri’nin Sanat Rejisörü Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senaryocu Sandra Kogut’dan oluşan jürisi, Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun, Aida? / Qua Vadis, Aida?” isimli filmini En İyi Film tercih etti.

Salgın sebebiyle aramızda olamayan Jasmila Žbanić yolladığı videoda; “Bu film 9 ayrı ülkenin işbirliği neticeyi ortaya çıktı.
Bu mükâfat filmin daha çok insan tarafından izlenmesine, sinema sevgisi ve birbirimize karşı olan sevgimizle bizleri birleştirmeye destek edecektir” dedi.

En İyi Rejisör: Massoud Bakhshi

Jüri, En İyi Rejisör Mükâfatü’nü “En Uzun Gece / Yalda, A Night For Forgiveness” filmiyle İranlı rejisör Massoud Bakhshi’ye verdi.

Massoud Bakhshi şenlik takımına teşekkürleriyle başladığı iletisinde; “Antalya Beynelmilel Film Şenliği’nde En İyi Rejisör Mükâfatü’nü aldığım için çok mutlu ve iftiharlıyım.
Uzun metraj bir filmdeki ilk başrol tecrübemdi. Benim için aşk dolu bir ruhun dünyasına fantastik bir yolculuktu. Bu yolculukta kılavuzum filmin rejisörü Lili Horvát’tı. Onun duyarlı ve çok zekice manipülasyonlarını takip ederek Màrta’nın karakterini oynadığım için minnettarım” dedi.

En İyi Erkek Oyuncu Mükâfatı’nü ise “200 Metre / 200 Meters”daki performansıyla Ali Suliman ve Gaza Mon Amour’daki oyunculuğuyla Salim Daw paylaştı.

Ali Suliman herkese çok teşekkür ederek; “Özellikle doğum günümü kutladığım bu gece benim için bu mükâfatı almak büyük bir iftihar ve doğum günüm için büyük bir armağan.
Umuyorum ki Filistin’in etrafını saran tüm duvarlar bir gün devrilir. Barış ve sevgi ile” dedi.

Salim Daw rejisörleri Tarzan ve Arab Nasser başta olmak üzere şenlik ve jüriye teşekkür ederek; “Bu mükâfatı aldığım için çok coşkuluyum. Sizinle beraber orada olmayı ve hepinize bizzat teşekkür etmeyi isterdim ancak Hayfa’daki evimden hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi yolluyorum” dedi.

MÜSABAKALAR

MÜKÂFATLAR

BEYNELMILEL UZUN METRAJ FİLM MÜSABAKASI

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? Jasmila Žbanić

En İyi Rejisör: Massoud Bakhshi En Uzun Gece

En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman 200 Metre, Salim Daw Gaza Mon Amour

En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork Bilinmez Bir Müddet İçin Birlikteliğe Hazırlık

MILLI UZUN METRAJ FİLM MÜSABAKASI

En İyi Film: Hayaletler rejisör: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın

Dr.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu