Kültür ve Sanat

2020-4 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı ile Desteklenecek Projeler Açıklandı

2020-4 Rakamlı Sinema Destekleme Heyeti Kararı açıklandı. Karar kapsamında desteklenen projelerden biri de Yeşim Ustaoğlu’nun yeni filmi Artakalan oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu sene destelenecek filmlerin tanımlandığı 2020-4 Rakamlı Sinema Destekleme Heyeti Kararı‘nı açıkladı.
Bulutları Beklerken, Pandora’nın Paketi, Tereddüt gibi filmleri sinemamıza kazandıran Ustaoğlu’nun yeni filmine 1.3 milyon TL destekledin.

Nuri Bilge Ceylan filmlerinde; hem Kelebeğin Düşü, Sarmaşık, İşe Yarar Bir Şey gibi yapımlarda görüntü rejisörü koltuğuna oturan Gökhan Tiryaki‘nin ilk uzun metrajlısı olan Minik Bir Hata da desteklenen ilk filmler arasında yer aldı. Daha evvel Hakan: Muhafız ve Atiye dizilerinde rejisör olarak vazife alan Tiryaki’nin filmine 750 bin TL destekledin.

2020-4 Rakamlı Sinema Yardımleme Heyeti Kararı ile Toplam 17 Projeye 14 Milyon 250 Bin Lira Yardım Verildi

İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım ile Ortak Yapım cinsindeki 150 proje sinema sektör temsilcilerinden oluşan sekiz şahsiyet destekleme kurulunca değerlendirildi.

Yardımleme Kurulunca yapılan değerlendirme buluşmasında; sekiz İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım projesine 2020-4 Rakamlı Sinema Yardımleme Heyeti Kararı ile Yardımlenecek Projeler Açıklandı, yedi Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım projesine 7 milyon 450 bin lira ve ki Ortak Yapım projesine de 1 milyon 100 bin lira yardım sağlanmasına karar verildi.

Yardımlenen Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım Projeleri şunlar oldu:

Yardımlenen İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projeleri ise şunlar oldu:

Yardımlenen Ortak Yapım Projeleri ise şunlar oldu:

Bu senenin başında açıklanan kararla beraber 2020’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından toplam 47 uzun metrajlı sinema filmi projesine 37 milyon 425 bin lira destekledin.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu