YORGUNLUK, SES KISIKLIĞI VE HALSİZLİĞE İŞTE DOĞAL ÇÖZÜMLER!..

Takip Et:

Ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlere yol açan farenjite karşı doğal gıdalar etkili oluyor. Bal, roka ve sarı kantaron enfeksiyonun azalmasını sağlıyor….

 

Küçük-büyük tanımayan farenjit, boğazın orta kısmında bulunan yutak mukozasının iltihaplanması olarak tanımlanıyor. "Bu iltihabi durum akut (ani gelişen) veya kronik (uzun süreli) şekilde olabilir. Öncelikle hastalığın durumunu tespit etmek gerekir" diyen uzmanlar, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve halsizlik gibi şikayetlere de yol açan enfeksiyonun nedenlerine göre uygun tedavilere geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar, kişiyi yatağa düşüren faranjitle mücadele için şu önerilerde bulunuyor:

 

MİKROBİK HASTALIK

 

● Baharatlı, acılı ve ekşili gıdalardan uzak durun. Boğazın daha da tahriş olmasına yol açıp, hastalığın iyileşmesini geciktirir.

 

● Koyu çay ve asitli içecekler tüketmeyin.

 

● İçtiğiniz su ne çok sıcak ne de soğuk olmasın. Her zaman ılık su içmeye özen gösterin.

 

● Farenjit bir mikrobik hastalıktır. Roka enfeksiyonun azalmasında etkili olacaktır.

 

● Bol sebze-meyve yiyin.

 

● Bal ses telleri için faydalıdır. Farenjitin neden olduğu ses kısıklığının azalmasına ve boğazın yumuşamasını sağlar. Sabahları bir kaşık bal yiyebilirsiniz.

 

● Boğaz enfeksiyonlarına karşı adaçayı da oldukça etkilidir. Günde 2 bardak adaçayı boğaz ağrısı ve tahrişin azalmasında yardımcı olacaktır.

 

● Sarı kantaron bitkisini bir demlikte kaynatın. Sabah, akşam günde 2 kere çayla gargara yapın. Bu şekilde boğazınızdaki mikropları temizleyerek daha kolay iyileşebilirsiniz.

 

● Zencefil çayı, yeşil çay, kekik ve biberiye çayları da sarı kantaron gibi Farenjitin kolay iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Bu çaylardan birini günde 2 bardak balla birlikte tüketmeniz hastalığınızın daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

 

BUNLARA DİKKAT!

 

✔Asitli içeceklerden uzak durun

✔Mutlaka günde 2 litre su tüketin.

✔Boğazda yoğun tahriş yaratan sigara ve alkol kullanımına son verin.

✔Klimalar havayı çok kuruttuğundan klima kullanımını azaltın.

✔Bulunduğunuz ortamın havasını sık sık nemlendirin.

 

İNATÇI ÖKSÜRÜĞE DOĞAL ŞURUP

 

Farenjit ile birlikte seyreden öksürük can acıtıyor. Uzmanlar inatçı öksürüğe karşı evde hazırlanacak doğal bir tarif veriyor. Karışım için 6 defne yaprağı, 5 litre su, 6 yemek kaşığı kahverengi şeker ve 1 limon gerekiyor. Yapım aşaması şöyle: Kaynayan suya defne yapraklarını koyun. 10 dakika kadar bekletin. Ateşten alıp şekeri ilave edin. İçine bütün limonu sıkın. Tüm şeker eriyene kadar bekleyin. Günde bir yemek kaşığı için..