TARIK AKAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

Takip Et:

Sözcü’de yer alan habere göre 66 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Tarık Akan bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Tarık Akan için ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenleniyor. Ünlü sanatçının ailesinin isteği üzerine Tarık Akan’ın cenazesinin tören alanına getirilmedi. Törene Tarık Akan’ın ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri katılıyor.

Tören, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan gelen (DİSK) işçilerin sahnede açtıkları “Yoldaşımızı saygıyla anıyoruz” pankartı ile başladı.

Törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de geldi. Sezer alkışlar arasında sahneden törene katılan vatandaşları selamladı.

Törende ünlü sanatçının kızı Özlem Üregül ve sanatçı dostları birer konuşma yapıyor. 

Yakın arkadaşı Tarık Akan’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren sanatçı Zülfü Livaneli de “40 yıllık arkadaşım, dostum, hem çalışma arkadaşım. Birlikte onun başrol oynadığı filmlerin müziklerini yapmıştım. Birçok filmde beraber çalışmıştık. Onun dışında birçok eylemde birlikte bulunduk. Tarık bir can arkadaştı. Okulunun adı Taş Mektep’ti ama o yufka yürekli bir insandı. Starlığı elinin tersiyle itip, her şeyi yapabilecekken, Türkiye’nin en zengin insanı, en tanınmış, en yakışıklı insanı olabilme imkanı varken bunları elinin tersiyle itti. Hakiki sanat yoluna girdi. Bunu herkes yapamaz. Bazıları toprağa gömülür, bazıları halkın kalbine” dedi.

ZUHURATBABA’YA DEFNEDİLECEK

Akan’ın cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilecek.