”15 yaşında bile menopoza giren hastalar var”

Takip Et:
”15 yaşında bile menopoza giren hastalar var”
”15 yaşında bile menopoza giren hastalar var”

18 Ekim Dünya Menopoz Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar “Kadınlarda ileri yaşlarda en ehemmiyetli hayat kaybı sebeplerinden biri kemik kırıkları. Bunun önüne geçmek için bayanların iyi hakimiyet edilmesi, menopozun olası olduğu kadar geciktirilmesi ve bayanların spor faaliyetlerinde bulunmaları gerekiyor” dedi. Prof. Dr. Erkut Attar ayrıca güncel rehabilitasyon teknikleriyle artık menopozun bayanların çocuk sahibi olmasına mani olmadığını belirtti.

TÜRKİYE’DE MENOPOZ YAŞI, ORTALAMA 51

Türkiye’de menopoz yaşının 51 olarak kabul edildiğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.
Erkut Attar, “Menopoz hastalarında östrojenin eksilmesiyle beraber kemik erimesi bakılıyor. Bu günlerde hasta arkadaşı, düşük dozda östrojen rehabilitasyonları uygulanabiliyor. Hastalar genellikle hormon replasman rehabilitasyonundan korkuyor. Ancak hekim hakimiyeti olduğu takdirde korkulmasına gerek yok.” dedi.

“ERKEN MENOPOZ ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA MANI DEĞİL”

Prof. Dr. Erkut Attar “Kariyer yapan ya da bir biçimde çocuk doğurmayan bayanlar var. Bu bayanlarda doğurganlığı gözetmek ehemmiyetli.
Dr. Erkut Attar sözlerine şunları ilave etti: “Ailesinde erken menopoz hikayesi olan bayanların kesinlikle bir bayan doğum uzmanına müracaat etmelerini öneriyorum. Burada ehemmiyetli nokta farkındalık. Menopoz ilk bulgu olarak adet düzensizliğiyle kazanç. Ailelere de burada ehemmiyetli misyonlar düşüyor. Şayet anne erken menopoza girdiyse kızının da hekim takibini ilgisizlik etmemesi gerekiyor. Bugün modern tıp ve teknolojiler sayesinde 17 yaşındaki bir bayana da 51 yaşındaki bir bayana da artılar katabiliyoruz.”

.