BOATENG: BALLACK’I SAKATLADIĞIM İÇİN TEŞEKKÜR ETTİLER

Kevin Prience Boateng… Annesi Alman, babası Gana’lı. Alman Milli Takımı ve Bayern Münih’in yıldızı Jerome Boateng’in üvey abisi. Berlin’de 1987 yılında doğdu. Hertha Berlin’de yetişti. Almanya, İngiltere ve İtalya’da oynadı. Kariyerinde 7 ayrı takımın formasını giydi. Gittiği her ekipte çıkardığı olaylar ve sıra dışı davranışlarıyla dikkati çekti. Gana Milli Takımı’nda oynadı. 2014 Dünya Kupası’nda disiplinsiz hareketleri nedeniyle turnuva devam ederken kamptan kovuldu.

Üç yıl önce Milan forması giyerken taraftarların ırkçı tezahüratları nedeniyle maçı bırakıp soyunma odasına gitti. Gösterdiği bu tutumuyla ırkçılıkla mücadele ödülü aldı. Birleşmiş Milletler Irkçılıkla Mücadele elçisi seçildi. Schalke’den gönderilince yine Milan’a döndü.

Hürriyet’te yer alan habere göre; Boateng, şimdilerde yazdığı kitapla gündemde. ‘Ben Prince Boateng’ adlı kitabı bugün piyasaya çıkıyor. Kitapta bir çok sansasyonel olaylara yer verdi. Kitabı daha piyasaya çıkmadan konuşulmaya başlandı. En dikkat çekici bölüm ise 2010 yılında Michael Ballack’a yaptığı acımasız faul ile ilgili yazdıkları…

2010 yılının Mayıs ayında Süt Kupası finalinde Chelsea ile Portsmouth karşı karşıya geldi. 34. dakikada Ballack’a acımasızca girdi. Alman Milli Takımı’nın kaptanını sakatladı. Bir ay sonra başlayacak olan Güney Afrika 2010 Dünya Futbol Şampiyonası, Ballack için başlamadan bitti. Boateng, çok konuşulan faule kitabında yer verdi.

"BALLACK’TAN HOŞLANMADIM"

Kitabından açıkça Ballack’tan hoşlanmadığını yazan ünlü futbolcu, Ballack ile aralarındaki sürtüşmenin henüz yeni profesyonel futbolcu olduğu ve Hertha Berlin forması giydiğinde başladığını yazdı: 18 yaşındaydım. İlk maçımızda sürekli ayağıma vurdu. ‘ne oluyor’ diye sordum. Bana ‘sakin ol, ‘sen kendini ne sanıyorsun?’ dedi. Ben de ona ‘sen kendini ne zannediyorsun?’ diye çıkıştım. Döndü bana ‘ben yıldızım’ dedi. Buna karşılık ben de ‘yıldızlar da bir gün düşer’ dedim.

Ballack’ın futbolculuğunu beğendiğini ama kendisinde hoşlanmadığını yazan Boateng, büyük tartışmalara yol açan faulü ise şöyle anlattı:
"Faulden önce ceza alanımızın içinde suratıma tokat attı. Normalde kırmızı kart görmesi lazımdı. Karşılıklı laf attık birbirimize. Yaklaşık 5 dakika sonra orta sahada o faul yaşandı. Ondan özür diledim. Hakem sarı kart gösterdi. Ballack oyundan çıktı. Konu kapandı. Ancak daha sonra sanki ben ona o faulü bilerek yapmışım gibi konuşuldu. Ballcak’ı sakatladığım için milli futbolcular bana teşekkür etti. Bana ‘İyi ki o milli takım kadrosunda yok’ diye mesaj gönderdiler.”

"BASKI ALTINDA KALDIM"

İngiltere’de faulün hiç konu olmadığını, soyunma odasında bile bu konuyu konuşmadıklarını kitabında yazan Boateng, olayın Almanya’da çok abartıldığını ve günün en önemli gündemi yapılarak kendisini adeta hedefe koyduklarını da kitabında ele aldı.

Faul nedeniyle ölüm tehditleri aldığını, ırkçı hakaretler işittiğini yazan Boateng “80 yaşındaki yaşlı bir adam bile evin çöpünü attığımda bana orta parmağını gösterdi. Evime ‘pis zenci seni gazla öldürmek lazım’, ‘karına tecavüz edeceğiz’ ve ‘pasaportunu yırtmak lazım’ türü tehditler aldım. Bu mektupları polise teslim ettim. O dönemde çok yalnızlık yaşadım. Tepkilere göğüs geremedim. Ama şimdi artık onunla yaşayabiliyorum. Kardeşlerim de bizzat gidip Ballack’tan özür dilememi önerdiler. Ama bunu ben doğru bulmadım. Çünkü sahada özür diledim. Ama Ballack hala ret ediyor” satırlarına da yer verdi kitabında.

Fanatik