ABDULLAH AVCI’DAN ‘YERE YATSANA’ AÇIKLAMASI

Emre Belözoğlu’nun takım içindeki rolünden kaleci Volkan Babacan’a, Badji’nin satılmasından Beşiktaş taraftarının yaptığı ‘Abdullah Avcı yere yatsana’ tezahüratına kadar samimi açıklamalarda bulunan başarılı teknik adam şöyle konuştu:

"Sistem oyuncularla alakalı…"

Takımın sisteminin oturması biraz da oyuncu grubunun kişilikleriyle alakalı. Sahanın dışında egosu yüksek ama algı seviyesi de bir o kadar yüksek bir takımız. Bunu doğru kullanırsaK takıma da olumlu yansır.

Bizim takımı incelediğinizde 1.5 senedir oyun kalitesi olarak adım adım ilerleyen bir takımız.  Geçen sene birinci devre itibarıyle tamamen takım savunmasını çalışmış, bunu tamamen yerleştirmiştik. Bununla beraber ikinci yarıda da en çok şut atan, en çok rakip ceza sanasına giren, hücum aksiyonlarını en çok gerçekleştiren 4. takım durumundaydık. Düşen topları en çok alan ikinci takımdık. Kalesine en az şut atılan ikinci takımdık. Tabii ki pratikte daha çok çalışmakla oluyor. Kulübün ortamı, oyuncunun algısının açıklığı da önemli. Sonuç alındağında oyuncunun ikna olması da daha kolay oluyor.

"Emre Belözoğlu ismi…"

Bir senede 3. aşamaya geçtik. Daha fazla rakip sahada oynayan, takım boyu en kısa takımlardan biriyiz ve set oyunu oynuyoruz. Futbol artık geçiş oyunu oldu. Oyuncu kalitemizi de bir tık artırdık. Bunda da şüphesiz en önemli isim Emre Belözoğlu…

Epurianu gibi bir oyuncumuzdan 6 ay yoksun oluşumuz bir eksiklikti. Ayağı çok iyi Epurianu’nun dönüşüyüle, kısa takım boyumuzla set oyununu rakip sahada daha iyi oynar bir takım haline geldik. Atağı sonuçlandıramasak da sahada alacağımız duruş önemli.

‘Dünya futbolunda kabul edilen sistemle oynuyoruz’ diyemiyorum ama oynamaya çalışıyoruz.
Emre kişilik ve karakter açısından çok saygın biri. Çok da zeki biri. Ayrıca benim çalıştığım en yetenekli oyunculardan biri. Önce Inter’e gitmiş ama hayatın içindeki dalgalanmalar olmasa Real Madrid ve Barcelona’ya uzanan bir futbol kariyeri olabilirdi. Tabii ki 3 büyüklerden gelmek, dünynın 3 farklı ülkesinde oynamak sonra da geldiğin kulüpte sistemin önemli bir parçası olmak kolay bir şey değil. Bir kere Emre futbol oynamayı çok seviyor. Futbol onun için bir aşk.. Başkan onun eski bir arkadaşı, ben eski bir milli takım hocasıyım. 20 sene mücadele, belki kimi zaman kavganın içinden çıKıp, dingin bir hayata geçeceğini palanlarken, teknik adamlığa ya da spor yöneticiliğine geçiş yaparken, keyif alabileceği bir ortam yakaladığını düşünüyorum. İlk yarı onun için geçiş dönemiyidi. Zaman zaman sıkıntılar yaşadı özellikle topun arkasına geçme konusunda. Çünkü onun alışkanlığı önde oynayan takımlardı. Ama birgün baktığında sistemin ne kadar önemli olduğunu kendisi de ifade ediyor. Onun ayağına top geldiğinde problem çözülüyor. İnsan dışarıda da rahat ediyor…

"Volkan Babacan Avrupa’ya gidebilir"

Volkan 16 yaşında da kalede son derece olgun ve soğuk durabilen bir kaleciydi. Biz genç milli takımlarda birlikte çalıştık. Bu gün 10 sene geçmiş durumda… Bu zamana kadar Volkan’ın da hataları var. Çalıştığı kurumların ve bazı teknik adamların da. Bunlardan Volkan çok ders çıkardı. Ben 2016’yla ilgili Volkan’ın en ufak bir tereddüt yaşayacağını düşünmüyorum. Ama medyada böyle bir algı var. Bugün Volkan Demirel de, Muslera da hatalı goller yiyor. Volkan milli takım kalecisi olduğu için bu hatalar biraz daha ön plana çıkıyor. Ama özellikle elemelerde önemli performans sergiledi. Onun önüne de önemli bir hedef koyduk İnşallah başarılı bir Avrupa Şampiyonası oynadıktan sonra Avrupa’ya transfer olacak.

"Badji’ye izin vermemiz lazımdı"

Bazen tabii ki karar vermek kolay olmuyor. Karşılıklı konuştuk Badji’yle… Ona “Hiçbir teknik adam senin gibi oyuncuyu bırakmak istemez." dedim. Oyuncu Norveç’te sıradan bir takımdan gelip, Türkiye’den Avrupa’nın göz önünde takımı Anderlecht’e gidiyorsa, biz de kendi bütçemize göre önemli kazançlar elde ediyorsak, izin vermeliydik. Badji’nin pozisyonunda Emre, Mahmut Tekdemir, Rotman gibi iki yönlü alternatifler var. Kulübün ve oyuncunun menfaatlerini düşünerek doğru karar verdiğimiz kanaatindeyim.

"Bizim için 4. lükten aşağısı başarısızlık"

4’ün altına düşersek, geçen sene ilk yarının 4.’sü, sezon sonunun dördüncüsü, bugünün dördüncüsü olarak bu sonucu başarısızlık sayarım.

"Beşiktaş maçıyla ilgili hakem konuşmamalıyız"

Bence ligdeki 21 nafta içinde tempolu ve kaliteli en güzel maçlardan biri oldu. 3 tane maç saysan Başakşehir – Beşiktaş maçını da bunlar arasında sayarsın. Her iki takım adına da söylüyorum. Bu kadar güzel bir maç içinden hakem konuşursan, futbolun içinde kalamazsın. Ben oyuna çok etki edecek bir kararı olduğunu düşünmüyorum. Teknik direktör olarak, yönetici olarak çok hakem odaklı konuşursak oyuncu grubunun dışarıda kalacağını düşünüyorum.

‘Abdullah Avcı yere yatsana’ tezahüratı…

Güzel bir şey aslında… Küfür yok çünkü içinde. Bugün Beşiktaş tarafındaydım. Maçı izleyen Beşiktaşlılar’dan sizlerin de söylediği övgüleri aldık. ‘Abdullah Avcı yere yatsana’ tezahüratı ile ilgili söyleyeceğim de şu: Hiç değilse içinde küfür yok. 7-8 senedir süren bir olay bu. Beşiktaş’ın oyuncularının yüzde 60-70’iyle çalıştım. Beşiktaş yönetim kurulunda ömür boyu sürecek dostluklarımız var. Ahmet Ürkmezgil’in eşi biraz rahatsız. Bugün onu hastanede ziyaret ettim. Fikret başkan hem dostumuz hem büyüğümüz, hem başarılı işler şapıyor. Kasımpaşa’da büyüdüm, İnönü Stadı’na yürüyerek gidip Beleştepe’den maçlar seyrediyorduk. Yani sözün özü Beşiktaş sevdiğimiz bir takım…

Bana verilen haksız bir kazancı, haksız penaltıyı asla istemem. Fair Play ruhuna aykırı bir şey yapmayan, yaptırmayan bir teknik adamım. Bunu konuşmayı bile zul addediyorum.

Fanatik