HAKEM MUSTAFA KÜRŞAD FİLİZ’E ‘TEHDİT’ SUÇLAMASI!

Takip Et:

Böylesi ne görüldü, ne duyuldu!

Türkiye, Mustafa Kürşad Filiz adını ilk kez Ziraat Türkiye Kupası’ndaki Galatasaray-Kastamonuspor 1966 karşılaşması ile duydu. 29 yaşındaki Filiz, ‘3 büyüklerden birinin maçını yöneten ilk ulusal hakem’ olarak tarihe geçti.

Genelde Spor Toto 2. Lig ve 3. Lig’de görev alan Mustafa Kürşad Filiz hakkında çok önemli bir iddia ortaya atıldı.

İstanbul Süper Amatör Lig takımlarından Beyoğlu Yeniçarşı’nın başkanı Ahmet Karadeniz, perşembe günü Albayrak ile 1-1 berabere kaldıkları maçtan sonra hakem Filiz tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Abdullah Ercan ve Veysel Sarı gibi milli futbolcuların yetiştiği Beyoğlu Yeniçarşı’ya 35 yıldır hizmet verdiğini ifade eden başkan Karadeniz (solda), hakem Filiz ile aralarında yaşanan olayı şöyle anlattı:

"Süper Amatör Lig 4. Grup’ta şampiyonluk iddiamız var. Albayrak da aynı şekilde iddialı bir takım. Maçımız 1-1 bitti. Hakem maçta bizim aleyhimize önemli hatalar yaptı. Yüzde yüz penaltımızı vermedi, rakipten en az 3 futbolcunun kırmızı kart görmesi gerekiyordu, göstermedi.

"SADECE SİTEM ETTİM"

Maçtan sonra herhangi bir olay çıkmaması adına futbolcuları almak üzere sahaya girdim. Hakemler önümden geçtiği sırada, "İşi ne hale getiriyorsun hocam! Penaltımızı vermiyorsun, üç tane yüzde yüz kırmızı kartı vermiyorsun. Üzdün bizi" diye sitem ettim.

Bütün söylediğim bu. Futbol Federasyonu İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür de bu sözlerimin şahididir. Birden sol tarafımdan bir ses duydum, dalga geçen bir üslupla, "Sen ne biçim başkansın, maçın hakeminin kim olduğunu bile bilmiyorsun" dedi.

Kimin söylediğine baktım, Mustafa Kürşad Filiz olduğunu gördüm. Ben o lafı ortaya söylemiştim ama o benim başkasına söylediğimi sandı.

"GÖRECEKSİN SEN!"

Ben sesimi çıkarmadım ama hakem bununla da kalmadı. Soyunma odasına giden yolda beni bekleyip, "Ben seni tanıyorum, kim olduğunu biliyorum. Bundan sonra seni takip edeceğim. Göreceksin sen, göreceksiniz siz!" diyerek benim ve takımım hakkında tehditler savurmaya başladı.

Zaten maç içinde yaptıkları ve maç sonundaki tavırlarıyla oraya art niyetle geldiği belliydi. Ben de bunun üzerine, "Siz beni tehdit mi ediyorsunuz? Bir hakem, bir başkanı nasıl tehdit eder? Pazar günü Alibeyköy’le maçım var. Arkadaşlarınıza söyleyin, beni orada yaksınlar. Madem beni tehdit ediyorsun, o tehdidin arkasında dur" cevabını verdim.

Ben böyle deyince daha da sinirlendi, İl Temsilci Yardımcısı’na ve İl Hakem Heyeti’ne telefon açarak, "Bu adama ceza vermezseniz bir daha amatör küme maçına çıkmam" diye bağırdı.

"YAŞANANLAR ŞAKA GİBİ!

35 yıldır bu işin içindeyim, binlerce sporcu yetiştirdim. Bu işi herhangi bir karşılık ya da popülarite beklemeden yapan bir insanım. Bir kez bile centilmenlik dışı bir olaya karışmadım, herhangi bir ceza da almadım. 30 yaşında kendini amatör ligin ‘küstahça’ üstünde gören bu kişinin bana böyle sözler söylemesini amatör futbola karşılıksız hizmet eden biri olarak hazmedemiyorum. Yaşananlar şaka gibi. Bir hakemin, bir başkanı ve bir camiayı tehdit etmesine ilk defa şahit oldum. Herhalde sözün bittiği yer burası.

"OĞLUM İSTEDİĞİN GİBİ AT!"

Beyoğlu Yeniçarşı’nın yardımcı antrenörü Selman Eres de hakem Mustafa Kürşad Filiz tarafından haksız yere oyundan atıldığını iddia etti. Eres, "Tam önümüzde bir faul pozisyonu oldu. Serbest atış yapmak için topu alan futbolcu pozisyonun olduğu yerin 2 metre ötesine gitti. Hakeme bu yönde itiraz ettik. Fakat hakem beni sahadan attı. Futbolcu arkadaşa da ‘Oğlum sen bir metre de önden at. İstediğin gibi at’ dedi. Kulaklarıma inanamadım. Bu pozisyonda gol oldu. Bir hakemden ilk kez böyle bir şey duydum" dedi. (Hürriyet)

Fanatik