MEHMET DEMİRKOL: ÇOK TEKNİK DİREKTÖR DEĞİŞMESİNİN SEBEBİ…

İşte Mehmet Demirkol’un açıklamaları;

"Teknik Direktörler çok transfer yapmak istiyor"

Türk futbolunda transfer konusunda iki tane temel problem var. Bu problemler iki madde ile  çözülebilir. Birincisi transferi gerçekleştiren yöneticiler, attıkları imzadan sorumlu olmalı. İkincisi kulüpler, oyuncu izleme komitesi kurmalı. Türkiye’de bu kadar çok teknik direktör değişmesinin temel sebebi, çok transfer yapılmak istenmesidir. Beşiktaş, "Ersan’ı nasıl satacağım?" diye düşünüyor. Şenol Hoca satmak istemiyor, yönetim de UEFA görüşmesini düşünüyor. Aynı şekilde Galatasaray da, Trabzonspor da görüşmelere devam ediyor.

"Türkiye’den Avrupa’ya yüksek ücretli transferler olmuyor"

Twitter’daki insanlar kim; taraftar. Taraftar kim? Müşteri. Müşteri izlemek istediği futbolcuya karar veremez mi? Akhisar’dan Galatasaray’a oyuncu alıyorsanız insanlar bi dururlar. İnsanlar acaba "Düşük standardı olan bir futbolcu mu geliyor" diye düşünmeye başlar. Akhisar’dan bir transfer daha yaparsan "Biz Akhisar mı oluyoruz" denmesi normal. Everton Niasse’ye 13.5 milyon Pound verdi ama artık İngiltere’de herkese bu paraları veriyorlar. Niasse; Chelsea’ye, Manchester United’a, Arsenal’e transfer olmadı. Fiyata bakılamaz. Premier Lig’in fiyatları uçmuş. 13 milyon Pound’u görünce "Biz de o fiyata satabilirdik" diye düşünenler olabilir ama bu doğru bir yaklaşım değil. Türkiye’den Avrupa’ya yüksek ücretlerde transfer olmuyor.

"Kupanın favorisi Başakşehir"

Torku Konyaspor başka bir rakiple karşılaşsa şansı var derdim ama Beşiktaş, Torku Konyaspor’a çok ters gelen bir futbol oynuyor. Beşiktaş’ı önde görüyorum. Amed Sportif çok büyük işler yaptı. Ancak hem şartlar hem de Fenerbahçe’nin savunması Fenerbahçe’yi ön plana çıkarıyor. Başakşehir’i kupanın favorilerinden biri olarak görüyorum. Galatasaray-Akhisar Belediyespor maçında da Galatasaray’ın Gaziantepspor maçındaki performansına bakarak Galatasaray diyorum.

"Pereira’nın takımı sert bir takım"

Parreira’nın takımıyla Pereira’nın takımı istatistik olarak benziyor ama, bence bu daha sert bir takım. Parreira’nın takımı daha becerikliydi bence. Çok sık yan pas yapardı ama rakibe top göstermezdi. Parreiera’nın oynattığı futbol Brezilya’da da eleştirilmişti ancak kupayı kazandığında herkes sustu.

"Markovic’İn daha çok gol-asist yapması lazım"

Fenerbahçe Doumbia’yı çok isteseydi yedek kalmayacağını anlatabilirdi ona. Çünkü Doumbia 3 pozisyonda da oynayabilir. Doumbia, Sow gibi ileri üçlünün her yerinde oynayabilecek bir oyuncuydu. Lazar Markovic, istatistiklerine göre yetersiz. O bölgede oynayan futbolcunun daha çok gol ve asist yapması lazım.

"Vodofone Arena’yı sabırsızlıkla bekliyorum"

Vodafone Arena’nın açılmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Keşke 3 büyüklerin ortaklaşa bir turnuva düzenlemesiyle açılsa ama Beşiktaş yönetimi haklı olarak "Bizim stadımız yokken onlar bize yardım etmedi. neden onları çağıralım?" diyorlar ve haklılar. Serdar Taşçı’nın Bayern Münih’e transferini "Şenol Güneş beğenmedi, Bayern aldı" diye yorumlamak yanlış.  Beşiktaş’ın futbolu farklı, Bayern’in farklı. Dolayısıyla ihtiyaçlar da farklı. Ekmek almaya gidiyorsun, sana pasta veriyorlar, kabul etmiyorsun ekmekle çıkıyorsun. Sonra o pastayı Sabancı alıyor. Böyle olunca "Bak gördün mü senin istemediğin pastayı Sabancı aldı" diyorlar. İyi de senin ihtiyacın bu değil ki.

Fanatik