FUTBOLUN AYASOFYA'SI YAPILIYOR

Yeni stadına Ayasofya ismini veren Yunan kulübü, 2 yıldır başlatamadığı proje için nihayet start verdi. AEK’nin 2016 yılı bütçesinde, inşa edilecek stadyum için 20 milyon Euro ayrıldığı bildirildi. Böylece stat inşaatının yakın bir zamanda başlayacağı ifade edildi.

AEK Kulübü’nü 1924’te, İstanbul’dan Atina’ya göç eden Rumlar kurdu. AEK kısaltması, İstanbul Spor Birliği anlamındaki ‘Athlitiki Enosi Konstantinoupolis’ kelimelerinin baş harflerinden meydana geliyor.

Kulübün amblemindeki çitf başlı kartal aynı zamanda Bizans’ın sembolü olarak biliniyor. Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilen Ayasofya Kilisesi’nin kendileri için büyük bir önemi olduğu, bu yüzden de stadyuma bu ismi verdikleri belirtiliyor.

Stat inşaatının yapılacağı yer de Türkiye’den alıntı. Ayasofya Stadı, Atina’nın bir kenar mahallesi olan Nea Filadelfeia’ya yapılacak. Bu mahalle ismini, Manisa’nın Alaşehir ilçesi sınırlarında yer alan Filadelfeia antik kentinden alıyor.

AEK’nın yeni stadının içi, bir müzeyi andıracak.

Yunan anakarasına gelen Rumların İstanbul’daki yaşamları ve İstanbul’dan Yunanistan’a gidişlerini resmeden tablolar ve eserler stadın iç kısmının duvarlarını kaplayacak.

AEK tarihinin de anlatılacağı müzenin 365 gün açık olması planlanıyor. (Skorer)

Fanatik