BİR YILDIZ DOĞUYOR…

Takip Et:

Boyu 1.92 cm, yaşı 17… Şimdiye kadar oynadığı resmi maçlarda 8 penaltı atışının 7’sini kurtardı…

Bu kişi Beylerbeyi’nin genç kalecisi Utku Yuvakuran.. Ve şimdiden gözkamaştıran bir performansla emin adımlarla zirve yürüyüşünde. Futbolumuzda kaleci sıkıntısı çektiğimiz bir gerçek. 3. Lig 3. Grup’ta şampiyonluk yarışı yapan ve birçok genç yeteneği bünyesinde barındıran Beylerbeyi, Türk futboluna bir yıldız sunma mücadelesinde.

Kimsenin kolay kolay forma verme cesareti gösteremeyeceği bir mevkiiye Kenan hoca, Bayburt maçında, hem de deplasmanda teslim etmiş ve o gün bugündür boğaz ekibinin kalesi bu genç isme emanet.

Çok gencim ama…

Utku ve bir dönemin efsane oyuncularından babası Semih Yuvakuran ile Beylerbeyi tesislerinde buluştuk. Utku, ”Tabii ki ünlü bir babanın oğlu olmanın avantajlarını da dezavantajlarını da yaşıyorum” dedi ve ekledi: “Çünkü herkes, babamın sayesinde oynatılıyorum diye düşünüyor olabilir. Ben tabii ki bunlara kulağımı tıkıyorum ve işime bakıyorum. Yakaladığım bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyorum. O nedenle çok çalışıyorum ve takımımla birlikte büyük başarılar yakalamak istiyorum.”

Muslera’yı örnek alıyor

Utku’yu sivil kıyafet ile gördüğünüzde bir futbolcu değil de bir mankenle söyleşiye geldik zannedersiniz. Müthiş fiziği ve yakışıklılığıyla pırıl pırıl bir genç. Hedef olarak seçtiği kalecinin Muslera olduğunu söyleyen Utku Yuvakuran, Volkan Demirel ve Onur Kıvrak’ı da çok beğendiğini ekledi. Yurt dışında tabii ki Neuer favorisi. Penaltılarda başarılı olmasını da şöyle açıklıyor genç kaleci: “Bir kere rakibin bileklerine bakıyorum ve çok iyi konsantre oluyorum, ardından da kurtarıyorum.” Utku’yu dinledikten sonra sözü babası Semih Yuvakuran’a veriyoruz…

‘Oğlum çok soğukkanlı’

Baba Yuvakuran ise şunları söyledi: “Adam olacak çocuk daha ufak yaşta belli olur derler ya, Utku da daha Bursa’da oturduğumuz evin bahçesinde kalecilik yapardı. Oğlum diye söylemiyorum bir kere çok soğukkanlı. Daha 17 yaşında boyu biraz daha artar enine gelişimini de tamamladı mı kaleyi kaplar diye düşünüyorum. Beylerbeyi bir aile gibi, başkan Mustafa Yazıcı olsun teknik direktör Kenan hoca olsun arkadaşları büyük bir destek verdiler. Hedefimiz hem Beylerbeyi’ne kazandırmak hem de Utku’yu inşallah yurtdışında görmek.”

‘Potansiyeli müthiş…’

“Şimdilik U-19’da milli oldu, inşallah uzun yıllar o kutsal formayı sırtından çıkarmaz. Maç izlerken önemli takımlardaki kalecileri beraber analiz ediyoruz, artılarını eksilerini tartışıyoruz. Sonuçta sporcu bir aile olmanın avantajları tabii ki. Ama kulübünde teknik direktörü ve kaleci hocasının söyledikleri onun için çok önemli. Çünkü bu kadar erken yaşta bu potansiyeli görüp güvenip şansı veren onlara saygı duyuyorum… Tabii ki Utku daha yolun başında, katedecek çok mesafesi var. Ama geleceğe umutla bakacak müthiş bir potansiyele sahip olduğu da bir gerçek.”

Tunç Kayacı

Fanatik