BESTE AÇAR İPEK AÇAR’A GÖZDAĞI VERDİ!..

Sabah'ta yer alan habere göre geçtiğimiz Nisan ayında hayata veda eden Kayahan'ın eşi İpek Açar ile kızı Beste Açar arasındaki miras kavgası devam ediyor.

Beste Açar; önceki gün gazetecilere gönderdiği bir mektupla babasının hastalığı, ölümü ve ardından üvey annesi İpek Açar ile yaşadıklarını anlattı.

Açar'ın mektubundan satırbaşları şöyle:

"14 Şubat konseri benim için bir mucizeydi. Sahnede olup son kez sevenleriyle buluşabilmesi için Allah'ım babama ne çok yardım etmişti. Çünkü çok istemişti.

2 Nisan akşamı babam yoğun bakımdayken durumunun iyice kötüye gittiğini görüp İpek'e 'Babam hiç iyi değil' haberini verdikten sonra geçirdiğim 12 saat, yaşadıklarım ve hissettiklerim anlatılamaz. Acımı ve hissettiklerimi ancak babasını kaybetmiş bir kız evladı bilebilir ve beni anlayabilir.

Babamı kaybettiğimizin altıncı günü İpek beni arayıp bazı bilgiler paylaştı ve 'Noter kapanmadan gel. Avukatımız ile seni bekliyoruz; hazırladığımız vekaleti bugün imzalaman lazım' dedi. Her şey bundan sonra başladı. Yıllarca paylaştığımız kardeşten öte sevgimiz ve dostluğumuz o anda içimde hiçbir tereddüt ve şüphe hissettirmemişti bana. Hayatta en büyük imtihan, insanın insanla imtihanıymış.

ANLATILANLAR ÇOK FARKLI

İpek, babamın 'Şarkıların haklarını sana bırakıyorum, avukatımla devir belgesini hazırladık. Sen zaten Beste'nin hakkı olan payı ona verirsin' dediğini söyledi. Benden de babamın kızı olarak buna inanmam beklendi.

Ancak iki ay süresince bu konuyla ilgili hiçbir belge göstermeyince Tereke Tespit Davası açtık. Bu dava doğrultusunda ulaştığımız her bir haber, belge ve bilgi; gerçeklerin bize anlatılanlardan çok farklı olduğunu gösterdi.

Benim için en önemli konu, babamın bestelerinin haklarıydı. 'Sizlere en büyük mirasım şarkılarımdır' diyen babamın eşi İpek'in 'Şarkıların tüm hakları benimdir, sadece maddi olarak gelen ne olursa hakkını vereceğim' demesi, bana nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumu göstermişti.

MESAM'dan devir belgesini istedik. Fakat aylarca alamadık. Bunun üzerine bu belgeyi ısrarla istemeye devam ettik. 23 Temmuz 2015'te adı geçen devir belgesi nihayet avukatıma verildi. Belge üzerindeki tarih 13 Şubat 2015 idi. Oysa bu tarih vekalet vermem için beni çağırdığı gün söylediği 'Babanın rahatsızlığını öğrendikten bir süre sonra şarkıların haklarını sana bırakıyorum' sözlerindeki tarihiyle tamamen çelişkiliydi.

Yaklaşık sekiz ay yaşadıklarımızın tatlıya bağlanması için sustum ve bekledim. Ama tüm iyi niyetime rağmen bir sonuca varamadık. Sanırım bundan sonra bizi bekleyen davalar kümesi olacak. Tüm Kayahan hayranlarından konuya hassas yaklaşmalarını rica ediyorum."