TFF'DEN HAKEM NOTUNA İNDİRİM, GÖZLEMCİYE CEZA

0

G. Antep – F.Bahçe maçının hakemi Serkan Tokat’a maçın gözlemcisi tarafından 8.5 not verildiğinin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü. Maçın Antalya Bölgesi’nden gelen gözlemcisi Adnan Şeker’in verdiği bu not futbol camiasında şaşkınlık yarattı. Dün Mustafa Çulcu’nun Hürriyet web sitesine yazdığı köşe yazısı ise olayı başka bir boyuta taşıdı.

Çulcu, “Hakem madem bu kadar başarılı bir maç yönetmiş, hafta sonunda Beşiktaş-Galatasaray derbisine atayın” diyerek tepkisini dile getirdi. Peki MHK bu nota ne diyor? Maçta bir çok hata yapan bu kararın ardından MHK nasıl bir tepki gösterecek? Bu durumu araştırdık ve bazı önemli bilgilere ulaştık…

YENiDEN DEĞERLENDiRiLECEK

MHK üyeleri, Tokat’a verilen nottan dolayı rahatsız. Sezon başından beri buna benzer en az 10 olayda MHK hakemin değerlendirmesini yaptı ve notu düşürüp gözlemciye ceza verdi. Bol keseden verilen bu notlara karşılık MHK’nin duruşu çok net. Daha önce Serkan Tokat’ın kuzeni olan gözlemci Metin Tokat, Cüneyt Çakır’a Trabzon maçında 8.3 not vermiş ve MHK tarafından bu not 7.9’a düşürülmüştü. Bu maçın ardından Cüneyt Çakır cezalandırılmıştı.

BiRKAÇ HAFTA DiNLENEBiLiR

Tartışma yaratan bu not MHK tarafından maç yeniden izlendikten sonra değerlendirilecek. MHK üyeleri önemli olanın MHK’nın değerlendirmesi olduğunu söylüyorlar. Eğer not yüksek bulunursa -ki sızan bilgiler yüksek bulunduğu yönünde- MHK, Serkan Tokat’ın notunu gerçek değerine çekecek ve Serkan Tokat birkaç hafta dinlendirilecek. MHK’nın bu konuda kamuoyuna yansımayan bir çok uygulama gerçekleştirdiği öğrenildi.

GÖZLEMCi DE CEZA ALABiLiR

HAKEME gereğinden fazla not veren gözlemcinin de cezalandırılabileceği konuşuluyor. Bu uygulama Kuddusi Müftüoğlu başkanlığındaki MHK tarafından sıklıkla yapılıyor. Hakem camiasını ahbap-çavuş ilişkisinden kurtarmak isteyen MHK, gerçek notun üstünde gelen notları tırpanlayarak hakemleri gerçek değerine çekmek istiyor.

Bu nedenle Serkan Tokat’ın yüksek bir ihtimalle bu değerlendirme sonucunda notu düşürülecek.

(Hürriyet)

Fanatik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here