FUTBOLDA DEVRİM NİTELİĞİNDE KARAR!

FIFA, futbolda devrim niteliğinde bir karar vermeye hazırlanıyor.

Avrupa Şampiyonası’na katılan takım sayısının 16’dan 24’e çıkarılmasının ardından şimdi de Dünya Kupası’na katılan ülke sayısının artırılması gündemde… Böylece A Milli Takımımız’ın Dünya Kupası’na katılma ihtimali çok daha kolay olacak.

Hatırlanacağı üzere, Avrupa Şampiyonası’nda da katılan ülke sayısı artırılması sayesinde Milli Takımımız “En iyi üçüncü” olarak, Fransa’ya gitme hakkını kazanmıştı.

40 takımlı Dünya Kupası geliyor

FIFA’nın reform niteliğideki kararı onaylaması durumda, 2026 Dünya Kupası’nda mücadele edecek takımların sayısı 32’den 40’a çıkarılacak.

Turnuvaya 8 grubun daha eklenmesiyle, 32 ekstra maç daha dahil olacak ve mücadele 1 hafta daha uzayacak.

2026 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkenin, 209 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan 2019 FIFA Kongresinde açıklanması bekleniyor.

FIFA’nın Afrika ve Asya’dan gelen güçlü destekle bu kararı almaya yanaştığı belirtilirken, ’40 takımlı Dünya Kupası’ fikri, başı rüşvet iddialarıyla dertte olan FIFA başkanı Platini’nin 2013 yılında ilk kez dile getirdiği hatırlatıldı.

8 Yeni Stat

Geçtiğimiz 2 yıllık sürede FIFA, 8 takımın daha eklenmesi fikrine daha sıcak bakmaya başladı ve bunun için gereken finansal düzenlemeleri yapmayı sürdürüyor.

Başta Avrupa olmak üzere, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapabilecek ülkeler ve statların durumları göz önünde bulundurulduğunda turnuvaya 8 yeni ülkenin katılması, dünya futboluna büyük bir katkı olacak.

13’ten 40’a

Dünya Kupası, 1930’da 13 takımla başladığı macerasına 1954 yılında 16 takımla devam etti. 1982 yılında 24 takıma çıkan turnuva, son halini 1998 yılında aldı.

2022 Katar Dünya Kupası, 32 takımlı son turnuva olacak.

Büke Narin/fanatik.com.tr

Fanatik