Hoşgeldiniz, Bugün 17.07.2018 -
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
En Sıcak Haberler

FACEBOOK’TAN AKIL ALMAZ AHLAKSIZ TEKLİF!

FACEBOOK’TAN AKIL ALMAZ AHLAKSIZ TEKLİF!
Habere Puan Ver : (6/10)
09 Kasım 2017, 20:14

Facebook, sosyal medyada çıplak fotoğraflarla yapılan şantaj vakalarının önüne geçmek için tartışmalı bir uygulama başlattı. Şirket, şantaj kurbanlarından aynı çıplak fotoğraflarını kendileriyle de paylaşmasını istedi.

Habertürk'ün haberine göre Amerikalı teknoloji devi Facebook, ‘intikam pornosu’ adı verilen ve sosyal medya üzerinden çıplak fotoğraflarla yapılan taciz ve şantaj vakalarının önüne geçebilmek için sıradışı bir uygulama getirdi. Avustralya’da başlatılan pilot uygulama ile belirli bir fotoğrafının, eski bir sevgili tarafından istismar edileceği endişesini taşıyan kişiden önce resmi makamlara başvurması ardından da bu görüntüyü şirketle paylaşması istendi. Şirketin açıklamasına göre paylaşılan bu görüntü, şirkette saklı kalacak ve “dijital parmak izine” dönüştürülecek.

Dijital imzası çıkarılan fotoğraf, başka ellere geçmemesi için kalıcı olarak kullanılmaz hale getirilecek. Dijital parmak izi ise Facebook’un ‘yüz tanıma’ ve ‘fotoğraf eşleştirme’ teknolojisinin bir aracı. Görüntünün sayısal kodları sayesinde, bir başkası, kişinin bu fotoğrafını Facebook, Instagram ve Messenger’da paylaşmaya kalkıştığında devreye girecek, fotoğrafı tanıyıp paylaşılmasını engellenecek. Facebook bu yöntemle, bu suçun kurbanlarını “bir nebze de olsa” rahatlatmak amacında olduğunu açıkladı. Ancak öneri şimdiden bazı çevrelerce tepkilere neden oldu.
Bu haber 3530 defa okundu.
BU HABERE EKLENEN ETİKETLER

    Bu habere ilk yorumu siz yapın.